RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż dla „Wiadomości” TVP: PiS wygrywa z PO 41:26

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w marcu, Prawo i Sprawiedliwość zdobyłoby 40,9 proc. głosów, zaś Platforma Obywatelska - 25,7 proc. - wynika z sondażu Indicator dla „Wiadomości” TVP. Do Sejmu weszłyby jeszcze cztery inne partie.

Sondaż: Zjednoczona Prawica górą w wyborach do PE, Wiosna z dużymi stratami

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w ten weekend, zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 42,2 proc. Polaków –...

zobacz więcej

Trzecie miejsce w badaniu uzyskała Wiosna Roberta Biedronia - 8,6 proc. Ruch Kukiz'15 otrzymał 6 proc. poparcia, PSL - 5,2 proc., a SLD - 5,1 proc.

Progu wyborczego nie przekroczyły: Nowoczesna, która osiągnęła 2,3 proc., Razem z wynikiem 1,6 proc., Wolność (0,7 proc.) oraz Zieloni (0,5 proc.) 3,4 proc. ankietowanych nie wiedziało, na jaką partię zdecyduje się głosować.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 20-22 marca na ogólnopolskiej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, którzy w dniu głosowania będą posiadali czynne prawo wyborcze. Zrealizowano 1000 wywiadów.

Zdaniem politologa, dr Piotra Zakrzewskiego utrzymujące się wysokie poparcie lidera sondaży, Prawa i Sprawiedliwości, wynika zarówno z działań partii rządzącej, realizacji polityki socjalnej i zapowiedzi w tym zakresie jak i ze słabości opozycji.

– Co gorsza dla opozycji, mamy kolejnego aktora w tym teatrze politycznym, mianowicie Wiosnę. Wiosna nie jest konkurentem Prawa i Sprawiedliwości, jest konkurentem Platformy Obywatelskiej – mówił ekspert na antenie TVP Info.

– Bardzo często jeśli chodzi o motywację decyzji wyborczych mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy elektorat lewicowy był skłonny traktować PO jako mniejsze zło. W tej chwili ma jeszcze jedną opcję – wskazał Zakrzewski.

źródło:
Zobacz więcej