Wyłom w polityce Unii? Premier Rumunii zamierza przenieść ambasadę do Jerozolimy

O ogłoszenie przeniesienia ambasady Rumunii do Jerozolimy apelował w styczniu premier Izraela Benjamin Netanjahu (fot. Saeed Qaq/NurPhoto via Getty Images)

Rumunia jako pierwszy kraj Unii Europejskiej zamierza przenieść swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy – zapowiedziała rumuńska premier Viorica Dancila. Jeśli tak się stanie, Bukareszt wyłamie się ze stanowiska UE w tej sprawie.

Nowa ambasada USA w Jerozolimie. Miliarder chce pomóc w budowie

Miliarder Sheldon Adelson jest gotowy zapłacić za budowę nowej ambasady USA w Jerozolimie. Biały Dom planuje otwarcie ambasady USA w Jerozolimie...

zobacz więcej

– Ja jako premier Rumunii i rząd, którym kieruję, przeniesiemy naszą ambasadę do Jerozolimy, stolicy Izraela – powiedziała Doncila w sobotę w Waszyngtonie, w przetłumaczonej wersji wystąpienia, na dorocznej konferencji AIPAC, wpływowej organizacji lobby izraelskiego w USA.

Szefowa rumuńskiego rządu miała dodać, że decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy „zrobiła na niej wrażenie”.

Agencja AFP przypomina, że do zrealizowania tej obietnicy potrzebna jest zgoda prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa, a ten sprzeciwia się podobnym planom.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w niedzielę przybył do Waszyngtonu w związku z konferencją AIPAC, w styczniu apelował do rumuńskiej premier o ogłoszenie przeniesienia ambasady jej kraju do Jerozolimy. Podczas poprzedniej wizyty w Izraelu w kwietniu 2018 roku Dancila mówiła, że nie dysponuje wystarczającym poparciem obywateli dla tego kroku.

W grudniu 2017 roku Trump ogłosił, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela, a w maju 2018 roku sfinalizowano przeprowadzkę placówki. Wywołało to gniew Palestyńczyków, protesty w świecie arabskim i niezadowolenie wielu państw świata.

W UE decyzja ta wywołała spory – szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini skrytykowała posunięcie Waszyngtonu, ale z powodu sprzeciwu Rumunii, Węgier i Czech nie mogła zrobić tego oficjalnie w imieniu wszystkich krajów członkowskich.

Rumunia sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. Status Jerozolimy jest jedną z głównych przeszkód w zawarciu porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Izrael uznaje całe miasto, w tym zajętą w 1967 roku jego wschodnią część, za swoją stolicę. Palestyńczycy, mając szerokie poparcie międzynarodowe, chcą, żeby Jerozolima Wschodnia była stolicą ich przyszłego państwa, które ma obejmować także Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy. Negocjacje pokojowe załamały się jednak w 2014 roku.

źródło:

Zobacz więcej