Israel Katz: w poniedziałek Trump podpisze dekret w sprawie Wzgórz Golan

Izrael zajął Wzgórza Golan po wojnie sześciodniowej (fot. PAP/EPA/Atef Safadi)

W poniedziałek, podczas wizyty premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Białym Domu Prezydent USA Donald Trump podpisze dekret uznający zwierzchność państwa żydowskiego nad Wzgórzami Golan. Informację tę podał p.o. szefa izraelskiej dyplomacji Israel Katz.

Israel Katz mówi, że nie przeprosi za wypowiedź o Polakach

Pełniący obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israel Katz oświadczył w czwartek, że nie żałuje swojej wypowiedzi o tym, że Polacy „wyssali antysemityzm...

zobacz więcej

„Jutro prezydent Trump w obecności premiera Netanjahu złoży podpis pod dekretem, uznającym zwierzchność Izraela nad Wzgórzami Golan. Stosunki izraelsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek” – napisał Katz na Twitterze.

Agencja Reutera przypomina, że wysoki rangą amerykański urzędnik informował niedawno, iż administracja USA przygotowuje dokument w tej sprawie.

W czwartek Donald Trump oznajmił na Twitterze, że „nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone w pełni uznały władzę Izraela nad Wzgórzami Golan” oraz że ma to „kluczowe strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa Izraela i stabilności regionu”.

Izrael zajął znaczną część Wzgórz Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a następnie wcielił je administracyjnie do swego terytorium; decyzja ta nie została nigdy zaaprobowana przez wspólnotę międzynarodową, a prawo do tego obszaru rości sobie Syria.

W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której Izrael został skrytykowany za okupację Wzgórz Golan, i uważa je za terytorium okupowane.

Słowa amerykańskiego prezydenta o Wzgórzach Golan potępiła Syria, a także Rosja i Iran. Pomysł zmiany statusu tego spornego terytorium odrzuciły też rządy Niemiec i Francji, a Unia Europejska podkreśliła, że nie uznaje suwerenności Izraela nad nim.

9 kwietnia w Izraelu odbędą się wybory parlamentarne.

źródło:

Zobacz więcej