Nie tylko ludzie, goryle i psy. Niedźwiedzie też potrafią małpować

Wg naukowców niedźwiedzie malajskie mają zdolności mimiczne (fot. pixabay/veverkolog)

Nie tylko ludzie i goryle potrafią naśladować cudzy wyraz twarzy. Ten rodzaj subtelnej komunikacji stosują również najmniejsze niedźwiedzie świata – niedźwiedzie malajskie – przekonują autorzy publikacji w piśmie „Scientific Reports”.

Ślepe niemowlę w szponach mamy. Wzruszający film brytyjskiego zoo

Brytyjskie zoo chwali się wyjątkowym filmem. Kamera podejrzała, jak niedźwiedzica malajska opiekuje się kilkunastodniowym maluchem. Pełzający w...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii przez dwa lata obserwowali niedźwiedzie malajskie żyjące w Bornean Sun Bear Conservation Centre w Malezji.

Stwierdzili, że zwierzęta potrafią dokładnie naśladować ekspresje mimiczne swoich pobratymców i wykorzystują tę umiejętność do porozumiewania się z nimi.

Do tej pory podobne zdolności zaobserwowano jedynie u ludzi, goryli i psów.

– Niedźwiedzie malajskie nie są blisko spokrewnione z ludźmi, jak małpy człekokształtne i nie są udomowione, jak psy, a mimo to wykorzystują skomplikowany system komunikacji oparty na ekspresjach mimicznych. Jesteśmy przekonani, że takie zaawansowane formy komunikacji mogą być udziałem także wielu innych gatunków zwierząt – komentuje współautorka projektu dr Marina Davila-Ross.

Rezultaty badania są dość zaskakujące ze względu na fakt, że niedźwiedzie malajskie nie należą ani do zwierząt przesadnie towarzyskich, ani do zwierząt specjalnie wyczulonych na potrzeby innych.

– Powszechnie uważa się, że złożone formy komunikacji występują tylko u gatunków ze skomplikowanym systemem społecznym. Ponieważ niedźwiedzie malajskie należą do gatunków żyjących samotnie, nasze badanie podważa ten pogląd – dodaje inny członek zespołu badawczego Derry Taylor.

źródło:

Zobacz więcej