PiS postuluje, by w PE jedna z sal nosiła imię rtm. Pileckiego

Pilecki został schwytany przez UB, torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez strzał w tył głowy 25 maja 1948 r. (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Sala konferencyjna w Parlamencie Europejskim oraz Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem im. Rotmistrza Witolda Pileckiego – to postulaty, z którymi zwrócili się europosłowie PiS do PE.

Morawiecki o Polakach ratujących Żydów: Nie damy o Was zapomnieć

– Ocalało około 200-300 tys. Żydów. Żaden z nich nie miałby szansy ocaleć bez pomocy rodzin takich jak rodzina Lubkiewiczów, czy rodzina Ulmów –...

zobacz więcej

W niedzielę obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To państwowe święto przypada w rocznicę zamordowania w 1944 r. przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów.

Święto, które z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, zostało w 2018 r. ustanowione przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich – niezależnie od narodowości, którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.

Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na niedzielnej konferencji prasowej, „takich bohaterskich postaw Polaków historycznie mamy naprawdę wiele i naszym wielkim wyzwaniem jest pokazywać, jak wielką odwagą wykazywali się Polacy podczas trudnych doświadczeń historycznych”.

Europoseł Ryszard Czarnecki przypomniał, że „za 10 dni minie równo 10. rocznica, od kiedy z inicjatywy europosłów PiS Parlament Europejski przyjął rezolucję, która ustanawiała Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem”. – Uznano, że ten dzień będzie przypadał na 25 maja każdego roku. To jest data śmierci naszego rodaka, wielkiego człowieka, bohatera walki najpierw z Niemcami, potem z Sowietami, Rotmistrza Witolda Pileckiego – podkreślił Czarnecki.

Rocznica kaźni rodziny Ulmów. Polacy zamordowani za ratowanie Żydów

O godz. 5 rano w niedzielę w miejscu dokonanej 75 lat temu przez Niemców zbrodni oraz na grobie rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej...

zobacz więcej

Europoseł poinformował jednocześnie, że przy okazji ustanawiania tej rezolucji nie przeszła poprawka, zgłoszona również przez europosłów PiS, żeby uczynić Pileckiego patronem tego dnia. W związku z tym – zapowiedział – „chcielibyśmy, żeby w głosowaniu 4 kwietnia na sesji plenarnej PE Pilecki stał się tym patronem”.

Ponadto Czarnecki poinformował, że w styczniu tego roku został również złożony w PE wniosek, by jedna z sal konferencyjnych w PE została nazwana imieniem Witolda Pileckiego. Wniosek nie uzyskał jednak jeszcze żadnej odpowiedzi. – Chcielibyśmy w ten sposób w większym stopniu upowszechniać prawdę o polskiej historii – podkreślił.

Witold Pilecki w 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w obronie Warszawy, brał też udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył konspiracyjną organizację wojskową, Tajną Armię Polską. Aby zdobyć materiały wywiadowcze o tworzonych przez hitlerowców obozach koncentracyjnych, dobrowolnie dał się hitlerowcom uwięzić podczas łapanki w Warszawie. Trafił do Auschwitz. Założył tam wśród więźniów konspiracyjną organizację, przekazywał na zewnątrz informacje o ludobójstwie w obozie. Uciekł z Auschwitz w 1943 r. Walczył w powstaniu warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Po wojnie został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano przez strzał w tył głowy 25 maja 1948 r.

źródło:

Zobacz więcej