RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Współczesna Kalwaria”. Papież o mordowanych za Chrystusa

Papież Franciszek o męczeństwie współczesnych chrześcijan (fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

Papież Franciszek mówił w niedzielę, że obowiązkiem Kościoła jest pamięć o „współczesnej Kalwarii” misjonarzy, którzy giną i są prześladowani z powodu wiary. Apelował też o rozwiązanie kryzysu w Nikaragui, gdzie w rozmowy zaangażowany jest polski nuncjusz.

„Od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia

W poniedziałek, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Kościół katolicki obchodzi Dzień Świętości Życia. Jego celem jest budzenie wrażliwości na...

zobacz więcej

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych w południe w Watykanie papież nawiązał do obchodzonego w niedzielę Dnia Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach.

Powiedział: „W 2018 roku na całym świecie wielu biskupów, kapłanów, zakonnic i wiernych świeckich doznało przemocy; zabitych zostało czterdziestu misjonarzy, prawie dwa razy więcej niż w poprzednim roku”.

– Pamięć o tej współczesnej Kalwarii braci i sióstr prześladowanych lub zabitych z powodu ich wiary w Jezusa jest dla całego Kościoła obowiązkiem wdzięczności, ale również bodźcem do mężnego głoszenia świadectwa naszej wiary i nadziei pokładanej w tym, który na krzyżu na zawsze przezwyciężył nienawiść i przemoc swoją miłością – dodał Franciszek.

Po modlitwie Anioł Pański mówił też o negocjacjach w sprawie rozwiązania kryzysu w Nikaragui.

– Od 27 lutego w Nikaragui trwają ważne rozmowy w celu rozwiązania ciężkiego kryzysu społeczno-politycznego, w którym pogrążony jest kraj. Towarzyszę modlitwą tej inicjatywie i zachęcam strony do tego, by jak najszybciej znalazły pokojowe rozwiązanie dla dobra wszystkich – apelował papież.

W negocjacjach uczestniczy nuncjusz apostolski w Nikaragui arcybiskup Waldemar Sommertag z Polski.

Według watykańskiej agencji Fides strona rządowa zobowiązała się uwolnić w ciągu 90 dni wszystkie osoby aresztowane w manifestacjach i innych więźniów politycznych.

źródło:

Zobacz więcej