RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koniec głosowania w wyborach w Tajlandii. Oficjalne wyniki za półtora miesiąca

Według nieoficjalnych wyników exit polls, podanych przez telewizję Thai PBS, niedzielne wybory parlamentarne w Tajlandii wygrała opozycyjna partia Pheu Thai, lojalna wobec byłego premiera Thaksina Shinawatry, która uzyskała 163 mandaty – za mało, by stworzyć rząd.

Tajlandia wybiera parlament. Pierwsze wybory od zamachu stanu

W niedzielę rozpoczęły się wybory parlamentarne w Tajlandii – pierwsze od 2014 roku, gdy wojskowa junta obaliła demokratycznie wybrany rząd. Według...

zobacz więcej

Partia Palang Pracharat (PPRP), związana z rządzącą krajem wojskową juntą, uzyskała 96 miejsc w 500-osobowej niższej izbie parlamentu – podała PBS Thai wkrótce po zamknięciu lokali wyborczych. Ankiety przeprowadziło tajlandzkie centrum badawcze Super Poll.

Były to pierwsze wybory parlamentarne w Tajlandii, odkąd w 2014 roku wojsko obaliło demokratycznie wybrany rząd siostry Thaksina, Yingluck Shinawatry. Od tamtej pory krajem rządzi junta, której przewodzi obecny premier Prayut Chan-ocha, nominowany jako kandydat na szefa rządu przez PPRP.

Jeśli takie wyniki się potwierdzą, Pheu Thai nie będzie dysponowała wystarczającą liczbą mandatów, by stworzyć większościowy rząd i wybrać premiera. Partie związane z Shinawatrami wygrały wszystkie wybory w Tajlandii od 2001 roku.

Według konstytucji uchwalonej przez juntę w 2016 roku nad wyborem nowego premiera zagłosują jednak wspólnie obie izby parlamentu, wszystkich 250 senatorów w praktyce wyznaczą wojskowi.

Setki turystów uwięzione w Tajlandii z powodu burzy tropikalnej

Setki osób zostały uwiezione na wyspach w Zatoce Tajlandzkiej z powodu burzy tropikalnej Pabuk, która uderzyła w piątek w ten popularny wśród...

zobacz więcej

Ta przewaga sprawia, że to PPRP i partie popierające Prayuta są bliższe utworzenia rządu i wyboru premiera. Bez wejścia w koalicję z innymi ugrupowaniami nie będą jednak mogły efektywnie uchwalać ustaw w niższej izbie parlamentu.

Potencjalny partner koalicyjny PPRP, przeciwna rządom Thaksinów Partia Demokratyczna (DP), uzyskała według exit polls 77 mandaty. Na czwartym miejscu znalazła się partia Bhumjaithai z 59 posłami, a na kolejnym – partia Future Forward (FPP), niechętna wobec władzy wojska, z 40 mandatami.

Ostateczny układ sił politycznych będzie zależał od uzgodnień koalicyjnych pomiędzy partiami, które dostaną się do niższej izby parlamentu.

Tajlandzka komisja wyborcza zapowiedziała wyniki exit polls na godzinę 20 czasu miejscowego (godz. 14 w Polsce). Oficjalne wyniki mają zostać ogłoszone 9 maja.

Głosowanie trwało w niedzielę od godziny 8 rano do 17. Komisja wyborcza prognozowała, że głosy odda 80 proc. spośród ponad 51 mln uprawnionych.

źródło:

Zobacz więcej