RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Horngacher odchodzi. Już wiadomo, kto będzie nowym trenerem

Dotychczasowy trener polskich skoczków narciarskich Stefan Horngacher poinformował po zawodach Pucharu Świata w Planicy, że rozstaje się z kadrą i przenosi się do Niemiec. Zastąpi go Czech Michal Doležal.

PŚ w skokach: Żyła jednak poza podium w Planicy

Japończyk Ryoyu Kobayashi zwyciężył w ostatnim w tym sezonie konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich. Piotr Żyła nie utrzymał miejsca na...

zobacz więcej

O tym, że Austriak po sezonie pożegna się z Biało-Czerwonymi, mówiło się od dłuższego czasu. Sam szkoleniowiec nie ukrywał, że prowadzi rozmowy z niemiecką federacją. Oficjalnie decyzję ogłosił w niedzielę, po ostatnich zawodach sezonu.

– Na moją decyzję wpłynął fakt, że moja rodzina mieszka w Niemczech. Musiałem kierować się sercem. Na razie nie mogę jeszcze powiedzieć nic na temat nowego kontraktu. Czekają nas jeszcze spotkania i niemiecka strona poda wkrótce szczegóły – powiedział w rozmowie z Sebastianem Parfjanowiczem na antenie TVP Sport.

Nowym trenerem kadry będzie Czech Michal Doležal, który do tej pory pełnił funkcję asystenta.

– Michal zna bardzo dobrze kadrę i będzie kontynuował pracę Stefana. Sztab szkoleniowy zostaje, dojdą pewnie jakieś osoby, ale podamy do informacji w późniejszym terminie – oświadczył dyrektor sportowy Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz.

41-letni Doležal był w przeszłości trenerem czeskiej kadry, a w polskiej należał do współpracowników Horngachera. Jako skoczek najbardziej wartościowe wyniki uzyskał na igrzyskach w Nagano w 1998 roku, zajmując ósme i 11. miejsce.

Michal Doležal podczas zawodów Pucharu Świata w lotach narciarskich w słoweńskiej Planicy (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Horngacher pracował z reprezentacją Polski przez trzy lata. Pod jego wodzą Polacy dwa lata temu w Lahti po raz pierwszy w historii zostali drużynowymi mistrzami świata, a Piotr Żyła wywalczył brązowy medal na dużym obiekcie.

W ubiegłym roku w Pjongczangu po złoty medal igrzysk sięgnął Kamil Stoch, który jeszcze cieszył się z brązowego wywalczonego z kolegami w drużynie. Stoch zdobył także Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2017/18. Natomiast w niedawnych MŚ w Seefeld na normalnym obiekcie triumfował Dawid Kubacki, a drugi był Stoch.

źródło:
Zobacz więcej