RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Partner Biedronia: Każdy homofob zostanie ukarany, z więzieniem włącznie

Robert Biedroń i jego partner Krzysztof Śmiszek (fot. arch. PAP/Jakub Kamiński)
Robert Biedroń i jego partner Krzysztof Śmiszek (fot. arch. PAP/Jakub Kamiński)

– Wprowadzimy takie przepisy, że każdy homofob, który żeruje na najniższych instynktach i zagraża bezpieczeństwu osób LGBT, zostanie ukarany, z więzieniem włącznie. Niezależny sąd i niezależna prokuratura będą mogły wszczynać postępowania karne przeciwko homofobom – powiedział Krzysztof Śmiszek, prywatnie partner Roberta Biedronia i „jedynka” z list Wiosny w okręgu dolnośląsko-opolskim.

Biedroń wie, że zostanie europosłem. Mówi, kiedy zrezygnuje z mandatu

– Oczywiście, że obejmę (mandat europosła) i będę sprawował ten mandat do momentu, w którym wystartujemy do polskiego parlamentu, ponieważ jestem...

zobacz więcej

Krzysztof Śmiszek, partner Biedronia, prawnik i aktywista będzie liderem listy Wiosny do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim.

W wywiadzie z „Gazetą Wyborczą” Śmiszek opowiada o tym, jakie kierunki – związane głównie z prawami osób LGBT (lesbijki, geje, biseksualiści i osoby transgenderyczne” – wyznacza jego partia.

– W Sejmie mamy gejów i lesbijki. Byłbym przeszczęśliwy, gdyby wzorem Parlamentu Europejskiego powołać u nas koło posłów LGBT i ich przyjaciół – mówi.

– Politycy PiS-u będą się z nami spotykać, będą musieli z nami rozmawiać, podawać nam rękę, pić z nami kawę czy herbatę. Będą musieli siedzieć w tym samym studiu, przy jednym stole i jednocześnie robić swoją obrzydliwą, nienawistną politykę. I w efekcie trudniej im będzie powiedzieć tak jak Korwin jeszcze parę lat temu, że jemu się słowo „gej” kojarzy tylko z innym słowem na „g” – stwierdza partner lidera Wiosny.

Debiutujący polityk został także zapytany o to, czy Polska gotowa jest na prezydenta homoseksualistę.

– Od lat toczy się ta debata nad tym, co już wolno gejowi, a czego jeszcze nie. Choć to nie jest tylko polska specyfika. Tak jest wszędzie, gdzie mniejszościowe grupy społeczne się emancypują. I wszędzie jest tak, że postęp budzi opór – mówił.

Oświadczył też, że „związki partnerskie oraz równość małżeńska zostaną w Polsce wprowadzone nie później niż za pięć lat”. – Dla mnie standardem w 2019 r. jest równość małżeńska, a jeśli mówimy o równości małżeńskiej, to mówimy także o wszystkich prawach i wszystkich obowiązkach, które przysługują małżonkom – dodał.

Polityk Wiosny wskazał też, że jego partia dąży do spenalizowania zachowań homofobicznych. – Wprowadzimy takie przepisy, że każdy homofob, który żeruje na najniższych instynktach i zagraża bezpieczeństwu osób LGBT, zostanie ukarany, z więzieniem włącznie. Niezależny sąd i niezależna prokuratura będą mogły wszczynać postępowania karne przeciwko homofonom – mówił Śmiszek.

źródło:
Zobacz więcej