RAPORT

Kampania 2020

„Od poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Kościół obchodzi Dzień Świętości Życia

Kościół przypomina o godności każdego życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci (fot. arch. PAP/EPA/Andrew Matthews)

W poniedziałek, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Kościół katolicki obchodzi Dzień Świętości Życia. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Rocznica kaźni rodziny Ulmów. Polacy zamordowani za ratowanie Żydów

O godz. 5 rano w niedzielę w miejscu dokonanej 75 lat temu przez Niemców zbrodni oraz na grobie rodziny Ulmów na cmentarzu parafialnym w Markowej...

zobacz więcej

Polski Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem – poinformowali autorzy komunikatu opublikowanego na stronie internetowej Konferencji Episkopatu.

„Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia” – czytamy w komunikacie.

Jego autorzy przypomnieli, że co roku z tej okazji w całej Polsce organizowane są marsze dla życia i rodziny. Są one „wyrazem publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci”.

W tym roku ulicami Warszawy przejdą dwa marsze. W niedzielę 24 marca o godz. 13.30 z placu Zamkowego wyruszy pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia. Z kolei 7 kwietnia w stolicy odbędzie się Marsz Świętości Życia pod hasłem: „Tato to ja”. Dwa pochody składające się na marsz wyruszą jednocześnie o godz. 11.00 spod archikatedry św. Jana Chrzciciela i katedry warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, aby połączyć się i około godz. 13.00 wspólnie zakończyć marsz przed bazyliką św. Krzyża.

Ogromny pożar strawił kościół. Biblie i krzyże nietknięte

Ogromny pożar strawił kościół w Grandview w Zachodniej Wirginii. Mimo zniszczeń nietknięte pozostały znajdujące się w środku biblie i krzyż. Nie...

zobacz więcej

Autorzy komunikatu przypomnieli, że w Dniu Świętości Życia wiele osób składa przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, czyli zobowiązuje się do dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.

Podkreślili, że po ostatnim Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 14 marca polscy biskupi zaprosili wszystkich ludzi dobrej woli do podjęcia starań, aby obchody Dnia Świętości Życia i Narodowego Dnia Życia stały się okazją do afirmacji życia.

Poparli też wszystkie inicjatywy mające na celu ochronę życia ludzkiego, w tym marsze dla życia i rodziny oraz zachęcili do modlitwy w intencji każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Jednocześnie poprosili o podjęcie we wszystkich parafiach dzieła duchowej adopcji.

Dzień Świętości Życia został ustanowiony w Kościele w Polsce w 1998 r. w odpowiedzi na apel św. Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vita” („Ewangelia życia”), ogłoszonej 25 marca 1995 r. Papież napisał w niej m.in., że „człowiek i jego życie jawią się nam jako jeden z najwspanialszych cudów stworzenia”.

źródło:
Zobacz więcej