Mjr Raginis REGIObohaterem na Podlasiu. Pociąg z jego wizerunkiem wyruszył w trasę

Pociąg z wizerunkiem majora Władysława Raginisa wyruszył w piątek z Białegostoku w swoją pierwszą trasę. O uhonorowaniu w ten sposób słynnego dowódcy zdecydowali podlascy internauci w plebiscycie Przewozów Regionalnych.

Bohaterowie zasłużeni dla sprawy polskiej patronami 16 pociągów POLREGIO

16 bohaterów, po jednym na województwo, będzie patronami pociągów największego przewoźnika kolejowego w Polsce. W ten sposób Przewozy Regionalne,...

zobacz więcej

Swoich REGIObohaterów wybierali mieszkańcy wszystkich szesnastu województw. W ten sposób Przewozy Regionalne włączyły się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Po torach będą jeździły m.in. pociągi imienia gen. Elżbiety Zawackiej, kpt. Edmunda Lesisza, gen. Franciszka Kleeberga, Janusza Kusocińskiego czy płk. Jana Piwnika „Ponurego”. Z ich sylwetkami można zapoznać się na stronie internetowej kampanii.

– Celem akcji było pokazanie roli, jaką odegrały poszczególne postacie w odzyskaniu niepodległości oraz odbudowie państwa Polskiego po 1918 r. Chcieliśmy także uhonorować te osoby, które, choć często doskonale znane są w lokalnych społecznościach, to jednak nie zawsze wiedza o ich bohaterskich czynach znana jest szerzej – wyjaśniał prezes Przewozów Regionalnych, Krzysztof Zgorzelski.

Major Władysław Raginis we wrześniu 1939 roku dowodził odcinkiem obrony Wizna. Przez cztery dni wraz ze swoimi żołnierzami odpierał ataki kilkunastokrotnie liczniejszego niemieckiego korpusu. Ciężko ranny popełnił samobójstwo. – Mam nadzieję, że dzięki temu ta postać dotrze do najodleglejszych miejsc, tam, gdzie ta postać była jeszcze nieznana – powiedział Mariusz Soliwoda, wójt Wizny.

Pociąg z wizerunkiem majora będzie kursował na trasach z Białegostoku do Ełku, Szepietowa i Kuźnicy Białostockiej.

źródło:
Zobacz więcej