Awaria kolejnego statku w Zatoce Hustadsvika. Trwa ewakuacja pasażerów

Statkom grozi zepchnięcie przez fale na skaliste wybrzeże (fot. Frank Einar Vatne/NTB Scanpix/via REUTERS)

Norweskie służby ratownicze przygotowują się do holowania statku wycieczkowego „Viking Sky”, który w sobotę po południu, po awarii silnika, zaczął dryfować w pobliżu niebezpiecznego, zachodniego wybrzeża Norwegii. W Zatoce Hustadsvika doszło też do kolejnej awarii – problemy ma frachtowiec „Hagland Captain”.

Olbrzymi prom przydryfował w pobliże brzegu. Zarządzono ewakuację pasażerów

Wielka akcja ratunkowa na Morzu Norweskim. Pomoc wezwał prom pasażerski Viking Sky, uszkodzony przez silny wiatr u zachodnich wybrzeży Norwegii. Na...

zobacz więcej

Do ewakuacji dziewięcioosobowej załogi frachtowca skierowano dwa z pięciu śmigłowców uczestniczących w ewakuacji pasażerów wycieczkowca. Obie jednostki doznały awarii silników.

Wycieczkowiec dryfuje na odcinku wybrzeża między miastami Alesund i Trondheim. Ludzie są podejmowani z pokładu przez śmigłowce pojedynczo, co znacznie wydłuża akcję ratunkową. Ratownicy oceniają, że potrwa ona co najmniej kilka godzin.

Z 1373 pasażerów wycieczkowca ewakuowano już 397 osób. Trzy śmigłowce zabierają z pokładu statku jednorazowo 15 osób i transportują na stały ląd. 17 osób trafiło do szpitala, w tym troje – 90-latka i dwoje 70-latków – mają poważne złamania kończyn. Większość pasażerów to Brytyjczycy i Amerykanie.

Trwa akcja przywiązywania statku do lin z holowników, które mają doprowadzić go do portu Molde. Jednostka po uruchomieniu trzech z czterech silników jest w stanie poruszać się sama, ale potrzebuje pomocy w trudnych warunkach atmosferycznych.

W sobotę we wczesnych godzinach rannych polepszyła się pogoda w rejonie, gdzie przebywa statek; wiatr zmniejszył prędkość z 24 m na sek. do 14 m na sek. – podał Norweski Instytut Meteorologiczny. Prędkość wiatru ma się w ciągu dnia zmniejszać.

Przez Zatokę Hustadvika przebiega szlak żeglugowy łączący porty Molde i położony bardziej na północ Kristiansund.

źródło:

Zobacz więcej