Maduro podejrzewa spisek. „Odkryliśmy plan diabelskiej marionetki”

Lewicowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył Juana Guaido o przygotowywanie spisku mającego na celu zamordowanie go (fot. Lokman Ilhan/Anadolu Agency/Getty Images)

Lewicowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oskarżył w sobotę swego przeciwnika Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem, o przygotowywanie spisku mającego na celu zamordowanie go.

Zwolennicy Juana Guaido przejęli placówki dyplomatyczne Wenezueli w USA

Przedstawiciele lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido przejęli kontrolę nad trzema placówkami dyplomatycznymi swojego kraju na terenie Stanów...

zobacz więcej

– Właśnie odkryliśmy plan diabelskiej marionetki (Juana Guaido – dop. red.), którym osobiście kieruje, zmierzający do zamordowania mnie – powiedział Maduro na wielotysięcznym wiecu jego zwolenników w Caracas.

– Nie będziemy się wahać przed wysłaniem tych przestępców do więzienia – dodał. Według Maduro „grupa terrorystów” składa się z członków partii Wola Ludu (Voluntad Popular), do której należy Guaido.

Juana Guaido jako prezydenta Wenezueli uznało ok. 50 krajów, w tym USA.

Wenezuela pogrążona jest w najgłębszym kryzysie politycznym i gospodarczym w swej historii. Gospodarka kraju znajduje się w zastoju, waluta nie ma praktycznie żadnej wartości a w sklepach brakuje wszystkiego.

W sobotę zarówno Maduro, jak i Guaido zwołali wiece swoich zwolenników. Na wiecu w stolicy Caracas Maduro nawoływał do „walki z terroryzmem”, a Guaido w mieście Barcelona (północny wschód Wenezueli) zapowiedział objazd kraju, który zakończy – jak zapowiedział – „w Miraflores”, czyli pałacu prezydenckim.

Według Maduro, Guaido i jego prawa ręka Roberto Marrero podsycają akcje terrorystyczne „za pieniądze zablokowane przez sankcje amerykańskie”.

Władze w Caracas twierdzą, że Waszyngton zablokował ok. 30 mld dolarów należnych Wenezueli.

źródło:

Zobacz więcej