Raport

#FabrykahejtuPO

Dowódca sił obronnych Finlandii: Aneksja Krymu zmieniła sytuację na północy Europy

Gen. Jarmo Lindberg uważa, że za wzrostem napięcia stoi Rosja (fot. NurPhoto/Corbis via Getty Images)

W ostatnich latach w regionie bałtyckim oraz w całej Europie Północnej znacząco zwiększyła się wojskowa aktywność zarówno NATO, jak i Rosji, co jest efektem rosyjskiej aneksji Krymu – ocenił dowódca sił obronnych Finlandii, gen. Jarmo Lindberg.

Norwegia oskarża Rosję o sabotaż w trakcie manewrów NATO

Norwegia ma „elektroniczny dowód” na to, że podczas ostatnich gier wojennych NATO rosyjskie siły zakłóciły działanie GPS. Oslo zażądało wyjaśnień...

zobacz więcej

– NATO zmieniło swą strategię we wrześniu 2014 roku (na szczycie w Walii). Zainicjowano wtedy rozległy program rozbudowy potencjału bojowego – powiedział Lindberg w sobotę, występując w fińskiej publicznej telewizji Yle.

Według niego Rosja wzięła pod uwagę dokonane w Finlandii po aneksji Krymu zmiany legislacyjne, umożliwiające szybką kontrakcję wobec wykrytych na własnym terytorium „zielonych ludzików”.

Jak zaznaczył Lindberg, także Szwecja zmieniła swą doktrynę militarną, uznającą operacje międzynarodowe za główne zadanie sił zbrojnych. Teraz kładzie nacisk na obronę wewnętrzną i poprawę gotowości bojowej. Na terenie Szwecji trwają obecnie ćwiczenia wojsk lądowych Northern Wind 2019, w których obok gospodarzy uczestniczą również żołnierze z Finlandii i trzech państw NATO – Wielkiej Brytanii, Norwegii i USA.

Gen. Lindberg wskazał, że w regionie Morza Bałtyckiego swą aktywność, również wojskową, zwiększyły w ciągu ubiegłych pięciu lat zarówno NATO, jak i Rosja.


Reorganizacja rosyjskich wojsk

Rosja ponadto zreorganizowała Zachodni Okręg Wojskowy, wyłączając z niego Flotę Północną, która została podporządkowana nowej strukturze – Połączonemu Dowództwu Strategicznemu "Północ", nazywanemu niekiedy Wojskami Arktycznymi lub Północnym Okręgiem Wojskowym. Dowództwo to wzmocniono jednocześnie nowym sprzętem i personelem.

Z kolei Stany Zjednoczone przeznaczyły wielomiliardowe kwoty na szkolenie swych wojsk w Europie i budowanie tam dla nich odpowiedniej infrastruktury.

Według gen. Lindberga, Europa Północna stała się ponownie obiektem zainteresowania państw NATO, jak Wielka Brytania czy Francja, które opracowują na nowo lub modyfikują swą strategię arktyczną. Fińska współpraca z NATO realizowana jest od 1994 roku w ramach Partnerstwa dla Pokoju, a prezydent Sauli Niisto oświadczył w listopadzie ubiegłego roku w swym przemówieniu inauguracyjnym, że nie ma potrzeby występowania w tej sferze z jakościowo nowymi inicjatywami.

Współpraca wojskowa ze Szwecją przebiega zdaniem Lindberga pomyślnie, a fińskim siłom zbrojnym nie stawia się żadnych politycznych przeszkód w jej rozwijaniu.

źródło:

Zobacz więcej