Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje. Była opiekunką spuścizny ojca

Maria Iwaszkiewicz na zdjęciu z Andrzejem Wajdą w 2001 roku. Reżyser dokonał w Teatrze Telewizji inscenizacji „Nocy czerwcowej”, scenicznej przeróbki opowiadania pod tym samym tytułem, której sędziwy Jarosław Iwaszkiewicz dokonał na jego prośbę (fot. TVP)

W wieku 95 lat odeszła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska – pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny – poinformowały w sobotę „Zeszyty Literackie”.

Maria Iwaszkiewicz urodziła się 22 lutego 1924 r. w Warszawie. Była starszą z dwóch córek Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Od 1928 r. mieszkała w Stawisku. Maturę uzyskała w 1942 r. na tajnych kompletach w Warszawie.

Uczestniczyła w działaniach konspiracyjnych. W sierpniu 1944 r. wyszła za mąż za Stanisława Włodka, z którym miała dwoje dzieci – Macieja i Annę. Po wojnie za mąż wychodziła jeszcze dwukrotnie. Z drugim małżonkiem, Janem Wołosiukiem, miała syna Jana. Jej trzecim mężem był pisarz Bogdan Wojdowski.

Po śmierci rodziców, realizując wolę Jarosława Iwaszkiewicza, podjęła działania na rzecz utworzenia Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku i została jego honorowym kustoszem.

W 2010 r. została Honorowym Obywatelem Miasta Podkowa Leśna.

Była nazywana „kronikarką polskiej kultury jedzenia”. W czasach PRL-owskiej rzeczywistości przypominała, jak jadano przed wojną, ratowała od zapomnienia dawne przepisy, opowiadała o życiu w Stawisku. Jest autorką książek: „Gawędy o jedzeniu” (1967), „Gawędy o przyjęciach” (1975), „Kuchnia francuska” (1976, współautor Stanisław Włodek), „Z moim ojcem o jedzeniu” (1980). W 2018 r. wyszła jej książka pt. „Kuchnia Iwaszkiewiczów. Przepisy i anegdoty”. Opublikowała także w 2005 r. książkę „Z pamięci” – wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości.

Na łamach „Zeszytów Literackich” publikowała wspomnienia w cyklu „Portrety”.źródło:

Zobacz więcej