Steinway na stulecie niepodległości. Drugi, na pierwszym grał Paderewski

W ambasadzie RP znajduje się już steinway, na którym podczas tournees w USA grał Ignacy Jan Paderewski (fot. Getty Images/Photograph, 1918)

Dzięki zbiórce pieniędzy zorganizowanej przez Komitet $100k for the 100th, czyli „sto tysięcy dolarów na stulecie”, Ambasada RP w Stanach Zjednoczonych otrzymała w darze fortepian renomowanej firmy Steinway & Sons wartości 100 tys. dolarów.

100 lat temu Paderewski utworzył rząd

16 stycznia 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski powołał Ignacego Jana Paderewskiego na stanowisko prezesa Rady Ministrów oraz jednocześnie...

zobacz więcej

Przekazanie daru i zarazem „próba generalna” fortepianu Steinway Model B, wyprodukowanego w zakładach działającej od roku 1858 amerykańsko-niemieckiej firmy Steinway and Sons, odbyła się w piątek czasu miejscowego w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka.

Przewodniczącą Komitetu jest doktor Wanda O'Brian-Trefil, udzielająca się w polonijnych organizacjach kulturalnych emerytowana nauczycielka muzyki i języka angielskiego w szkołach metropolii waszyngtońskiej. Kierowana przez nią zbiórka na zakup fortepianu w 2018 roku, tj. roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zajęła niespełna pół roku.


Działalność Komitetu wsparli pianiści: Brian Ganz, nagradzany w konkursach pianistycznych interpretator kompozycji Fryderyka Chopina, oraz Thomas Pandolfi, absolwent słynnego konserwatorium muzycznego w Nowym Jorku Juilliard School. Ganz i Pandolfi wystąpili pro bono na licznych koncertach. Ze strony Ambasady RP działalność Komitetu wspierał zastępca ambasadora, radca minister Paweł Kotowski.

Najhojniejszy dar na zakup nowego steinwaya, jednego z najpopularniejszych fortepianów koncertowych w historii, złożyła Sasha Kay. Był to hołd pamięci jej brata Randalla – amerykańskiego adwokata, historyka i miłośnika polskiej muzyki, który zmarł w grudniu 2017 roku. Podczas bankietu wydanego w polskiej placówce dyplomatycznej ambasador Wilczek uhonorował członków Komitetu tytułem Amicus Poloniae. Wyróżnienie ustanowione w 1996 roku z inicjatywy Jerzego Koźmińskiego, ówczesnego ambasadora Polski w Waszyngtonie, przyznawane jest obywatelom USA za zasługi w dziedzinie stosunków polsko-amerykańskich, w tym promocję polskiej kultury w USA.

Ojciec Niepodległości. Książę Lubomirski zapomnianym bohaterem

Józef Piłsudski nazywany jest Ojcem Polskiej Niepodległości i choć jego zasługi są niepodważalne, była jeszcze jedna postać zasługująca na to...

zobacz więcej

Wieczór uświetnił koncert Ganza, który podczas serii występów w sali koncertowej Strathmore na przedmieściach Waszyngtonu zamierza wykonać wszystkie dzieła Chopina, oraz Pandolfiego, który przypomniał motywy muzyczne znane z kompozycji Chopina i pojawiające się w muzyce popularnej.

Podarowany fortepian pozostanie w sali bankietowej rezydencji ambasadora. To drugi fortepian koncertowy Steinway & Sons znajdujący się w posiadaniu polskiej placówki w Waszyngtonie – w ambasadzie znajduje się już steinway, na którym podczas licznych tournee w USA grał polski wirtuoz, kompozytor i jeden z „ojców” niepodległości Ignacy Jan Paderewski.


Patronem koncertów Paderewskiego – jak przypomniała O'Brian-Trefil – była właśnie firma Steinway & Sons, która przyszłemu premierowi niepodległej Polski zapewniła m.in. pociąg, którym podróżował po USA.

Ganz poproszony o porównanie obu instrumentów powiedział, że fortepian Paderewskiego jest „bardziej kameralny, jak stara dusza – pełen charakteru, osobowości i niezwykłej historii. Inspiruje pianistę, by grać jak najlepiej”. Z kolei nowy fortepian jest przykładem „tego, co najlepsze w nowych instrumentach, posiada nieprawdopodobny zasięg, pełen kolorów i niuansów, tym samym także pobudza to, co najlepsze w artyście”.

źródło:

Zobacz więcej