RAPORT

Kampania 2020

Setki tysięcy osób na proteście przeciwko brexitowi

W centrum Londynu setki tysięcy Brytyjczyków demonstrowały przeciwko opuszczeniu przez ich kraj Unii Europejskiej – podała telewizja BBC. Domagają się oni również przeprowadzenia drugiego referendum, które mogłoby odwołać brexit.

Jest zgoda w UE na opóźnienie brexitu do 12 kwietnia

Unia Europejska zaoferowała Wielkiej Brytanii bezwarunkowe przedłużenie brexitu do 12 kwietnia. Decyzję podjęli europejscy przywódcy na szczycie w...

zobacz więcej

Organizatorzy demonstracji mówią, że w centrum brytyjskiej stolicy zebrało się nawet milion osób. Maszerują oni z Hyde Parku, przez Trafalgar Square po Parliament Square, w okolice Big Bena. Demonstrantów, oprócz liderów różnych ugrupowań, wspiera burmistrz Londynu Sadiq Khan, który maszeruje wraz z nimi.

Sondaże pokazują od wielu miesięcy stabilną, ale niewielką przewagę zwolenników pozostania kraju w Unii. Przeciwnicy podkreślają jednak, że próba organizacji drugiego referendum byłaby niedemokratyczna, bo przekreślałaby poprzednie referendum, w którym wzięło udział ponad trzydzieści milionów obywateli Królestwa. Jest to również stanowisko premier Theresy May, która mówiła w tym tygodniu: „Zadaliśmy już wam pytanie, a wy daliście nam swoją odpowiedź”.

źródło:
Zobacz więcej