Olbrzymi prom przydryfował w pobliże brzegu. Zarządzono ewakuację pasażerów

Prom pasażerski Viking Sky ucierpiał wskutek silnego wiatru (fot. PAP/EPA/Frank Einar Vatne)

Wielka akcja ratunkowa na Morzu Norweskim. Pomoc wezwał prom pasażerski Viking Sky, uszkodzony przez silny wiatr u zachodnich wybrzeży Norwegii. Na jego pokładzie podróżowało 1300 pasażerów. Po południu w sobotę rozpoczęto ich ewakuację.

Przez błąd kapitana zginęły dziesiątki osób. 5. rocznica katastrofy

W piątek mija pięć lat od katastrofy włoskiego statku pasażerskiego Costa Concordia, który wieczorem 13 stycznia 2012 roku rozbił się na podwodnych...

zobacz więcej

Rejsowy prom ucierpiał wskutek sztormu. Załoga zgłosiła problemy z silnikami i wysłała sygnał Mayday – komunikat o bezpośrednim zagrożeniu życia używany w łączności radiotelefonicznej i teleksowej, odpowiednik sygnału SOS w alfabecie Morse'a. Z udziałem śmigłowców rozpoczęto ewakuację 1300 pasażerów. Do akcji ratunkowej skierowano kilka śmigłowców i jednostek pływających.

– Pierwszych sto osób zostało ewakuowanych na ląd – poinformowała w sobotę po południu norweska policja. Publiczny norweski nadawca NRK pokazał ujęcia wycieczkowca spychanego przez sztormowe fale w kierunku niebezpiecznego odcinka wybrzeża o nazwie Hustadvika, gdzie znajduje się wiele skalistych wysepek i podwodnych raf. Jednak przebywający na wybrzeżu świadek powiedział NRK, że „Viking Sky” zdołał częściowo odzyskać zdolność manewrową.

Podobną informację przekazała agencja Reutera, według której olbrzym przydryfował w stronę wybrzeża, ale szczęśliwie po pewnym czasie udało się uruchomić jeden z silników i statek mógł „zarzucić kotwicę”. Zatrzymał się około 2 kilometrów od brzegu.

Obok Hustadvika przebiega szlak żeglugowy łączący porty Molde i położony bardziej na północ Kristansund.

Jednostka została wodowana w 2017 roku. Należy do Viking Ocean Cruises, filii grupy Viking Cruises, której właścicielem jest norweski miliarder Torstein Hagen. Z informacji podanych na stronie internetowej firmy na pokład „Wikinga” może wejść 930 pasażerów.

źródło:
Zobacz więcej