„Polska miała gorsze szanse. Idziemy to nadrobić”. Kaczyński o kandydatach do PE

Jarosław Kaczyński na spotkaniui z wyborcami w Wieluniu (fot. tt/pis)

– Ciągle jesteśmy w drodze do tego, o czym pewnie wielu spośród nas myślało w momencie, kiedy zmieniał się w Polsce ustrój i odzyskiwaliśmy wolność – mówił Jarosław Kaczyński w sobotę w Wieluniu, podczas spotkania z wyborcami. Prezes Prawa i Sprawiedliwości, nawołując do oddania głosu na kandydatów PiS w wyborach do PE, przekonywał, że startują oni, ponieważ „Polska miała gorsze szanse” jako członek „wielkich organizacji europejskich” i pod względem „poziomu życia Polaków”. – Teraz idziemy tą drogą, aby to wszystko nadrobić – zadeklarował.

Jarosław Kaczyński: Teraz jest czas próby, wysiłku i pracy, a zwycięstwo przyjdzie

Konwencja regionalna PiS z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozpoczęła się w sobotę we Wrocławskim...

zobacz więcej

– W Unii Europejskiej jeśli się chce i potrafi, można wiele rzeczy dla Polski zrobić; potrzebujemy jak najliczniejszej, patriotycznej reprezentacji w Parlamencie Europejskim – powiedział Kaczyński. Mówił, że „w momencie kiedy zmieniał się w Polsce ustrój, w momencie, w którym odzyskiwaliśmy wolność”, „bardzo wielu spośród nas wierzyło, że Polska stanie się pełnoprawnym członkiem wszystkich wielkich organizacji europejskich, ale że także poziom życia Polaków będzie taki jak w Zachodniej Europie, tej bogatszej Europie, tej która miała dużo więcej historycznego szczęścia niż Polska”.

Ocenił, że Polska miała gorsze szanse. – I teraz idziemy tą drogą, aby to wszystko nadrobić, żeby tę stratę zniwelować, a następnie całkowicie zlikwidować – powiedział.


Zdaniem polityka, szczególnie trzeba zabiegać o aspekt gospodarczy funkcjonowania Unii. – Polsce łatwiej będzie nadrabiać dystans do krajów Zachodu, gdy ta część UE też będzie się szybko rozwijać – zaznaczył.

Jednym z przykładów braku równości w Unii Europejskiej jest, w opinii prezesa PiS-u, sytuacja polskich rolników i kwestia dopłat. – Są naprawdę znakomici. Uzyskują świetne wyniki, ogromne sukcesy. Mamy w tej chwili potężny eksport produkcji żywnościowej – około 30 mld euro rocznie – zauważył Kaczyński. Jego zdaniem „szkodzenie polskiemu rolnictwu, polskiemu eksportowi przybiera mnóstwo różnych form”.

Premier Morawiecki: Nie chcę być premierem możnych tego świata

– Chcę być premierem zwykłych ludzi; premierem, który zapewnia lepszy los, coraz bardziej europejskie zarobki wszystkim Polakom. Nie chcę być...

zobacz więcej

Kaczyński poruszył też kwestie społeczne i światopoglądowe. W jego opinii, „trzeba bronić polskiej rodziny z pełną determinacją, a nawet zaciekłością” przed „zagrożeniem wcale nie tylko dla Polski, dla całej Europy, ale dla całej tej cywilizacji, która została stworzona w oparciu o chrześcijaństwo”.

Społeczeństwa oparte o chrześcijaństwo „to była właśnie ta cywilizacja, która nie rozróżniała, która mówiła, że nie ma już pana i niewolnika, która mówiła o równości ludzi, i która przede wszystkim niezwykle wysoko podnosiła godność człowieka i jego wolną wolę” – mówił prezes PiS.

– W Europie mamy pewnego rodzaju paradoks – ocenił. – Z jednej strony poprawność polityczna, te wszystkie operacje zmierzające do afirmacji różnego rodzaju relacji społecznych między kobietami i mężczyznami, albo kobietami a kobietami, mężczyznami a mężczyznami. Relacji, które powinny być tolerowane, ale które nie muszą być afirmowane – mówił polityk. – A z drugiej strony też pełna tolerancja dla ofensywy kultury, która nie tylko nie uznaje tych spraw, o których mówię, ale która radykalnie nie uznaje równości kobiet i mężczyzn, czyli cywilizacji muzułmańskiej – dodał.

– Krótko mówiąc, ci sami, którzy mówią, że te relacje powinny być całkowicie równe – nikt tego w Polsce, gdzie jest tradycja mocnej pozycji kobiet nie kwestionuje – a z drugiej strony (jest) nie tylko tolerowanie, ale w istocie wspieranie tych, którzy mają w tej sprawie radykalnie inne zdanie – mówił Jarosław Kaczyński. – To jest kwestia emigracji, nie tylko, ale także kwestia zabezpieczenia granic Unii Europejskiej. I to też musi być przedmiot bardzo twardej walki – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej