„Sławek Nitras mnie zaprosił: »Ty coś wiesz o Europie«. Tak konstruujemy listy od 10 lat”

„PiS proponuje szczucie i zaściankowy nacjonalizm” – twierdzi prezydent Warszawy (fot. PAP/Marcin Obara)

– Dziesięć lat temu Sławek Nitras mnie zaprosił mówiąc: „Ty coś wiesz o Europie”. Tak konstruujemy listy – ujawnił Rafał Trzaskowski podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej. To inauguracja kampanii tej partii przed wyborami do Europarlamentu.

Posiedzenie Rady Krajowej otworzył Grzegorz Schetyna, który oświadczył, że „Koalicja Europejska to polski sposób na pokonanie autokratów, populistów i nacjonalistów”.

– Przyszłość Polski jest na zachodzie Europy. Panowie z PiS-u wbijcie to sobie do głowy: tu jest Polska, a nie Rosja, tu jest Zachód, a nie Wschód. Tu nie ma miejsca na kasty, czarne sotnie, na cara, do którego się przychodzi z pieniędzmi w kopercie, tu jest Polska panie Kaczyński – mówił Schetyna.

Schetyna podkreślił, że Koalicję Europejską łączy coś, „co od wieków jednoczy Polaków, czyli marzenie o silnej, pięknej i wolnej Polsce, w której władza jest skromna i służy obywatelom”. – O Polsce, w której nikogo się nie odrzuca, nikogo nie prześladuje, gdzie ludzie szanują się nawzajem" – dodał.

Według niego nie rozumie tego Prawo i Sprawiedliwość. – Bizancjum, samodzierżawie, wojaże, policja polityczna, bezczelna propaganda. Polacy zawsze to odrzucą. U nas coś takiego nie przechodzi i to jest w naszym narodzie piękne – mówił Schetyna odnosząc te oceny do partii rządzącej.

Przeciwstawiał jej opozycję, która według niego zagwarantuje „państwo solidarne, które wszystkich obywateli traktuje godnie i równo.”

– Uwierzyli, że są lepszym sortem. Ale to dzisiaj się kończy i oni to wiedza, dlatego najsilniejsi z PiS uciekają po immunitet do Parlamentu Europejskiego, słabszych zostawiają – zaznaczył Schetyna podczas posiedzenia, które ma zatwierdzić kandydatów jego partii do PE.

Podczas Rady Krajowej przemawiał również prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, który oświadczył, że „PiS proponuje zaściankowy nacjonalizm”. – Zapalają się tylko wtedy, gdy pojawi temat, dzięki któremu mogą szczuć jednych na drugich – mówił.

W trakcie swojego wystąpienia przypomniał, jak przed dziesięciu laty był werbowany na listę wyborczą. – Sławek Nitras mnie zaprosił mówiąc: „Ty coś wiesz o Europie”. W taki sposób jest od 10 lat. Tak konstruujemy listy – zapewnił.

źródło:
Zobacz więcej