Nie możesz doczekać się sylwestra? Oni powitają 2020 rok już teraz

25 marca historyczny orszak przejdzie ulicami do katedry, gdzie w południe odbędzie się kulminacyjna ceremonia (fot. fb/Sei di Pisa se.)

Nowy, 2020 rok rozpocznie się symbolicznie w Pizie we Włoszech w poniedziałek 25 marca, zgodnie z tradycją sięgającą średniowiecza. Przez cały weekend w mieście w Toskanii trwać będą uroczystości nawiązujące do wyjątkowego „Sylwestra”.

Włoskie miasteczko pomogło parze oszukanych turystów

Dwoje włoskich turystów, którzy zostali oszukani i stracili pieniądze, rezerwując urlop w pensjonacie widmie w Apulii, otrzymało w ramach...

zobacz więcej

Dokumenty wskazują, że już w X wieku w Pizie powitanie nowego roku zbiegało się w czasie z uroczystością Zwiastowania Pańskiego. Do XVII wieku obowiązywał tam tzw. kalendarz pizański, który wyprzedzał tradycyjny o 9 miesięcy i tydzień.

Zwyczaj organizacji hucznych obchodów nowego roku jest kultywowany do tej pory, dlatego na weekend władze miejskie przygotowały z tej okazji całą serię atrakcji dla mieszkańców oraz licznie przybywających tam turystów.

W ramach sobotnich obchodów odbędzie się prezentacja historycznych strojów oraz pokazy strzelania z kuszy i z łuku, a także szermierki i gry zespołowej, nazywanej „średniowiecznym rugby”.

W niedzielę, ostatnim dniu pizańskiego roku, będzie można zwiedzać miejskie mury, a następnie odbędzie się „sylwestrowa” parada w historycznych strojach z czasów republik morskich, jaką Piza i inne miasta były przed wiekami.

W poniedziałek historyczny orszak przejdzie ulicami do katedry, gdzie w południe odbędzie się kulminacyjna ceremonia Promienia Słonecznego. W ostatnich latach nie organizowano jej z powodu prac remontowych w świątyni.

Ludzie potrzebni od zaraz. Kusząca propozycja włoskich biznesmenów

Bony zakupowe w wysokości 3 tysięcy euro rocznie – to oferta biznesmenów z miasta Ragusa na Sycylii dla tych, którzy zamieszkają w jego...

zobacz więcej

Uroczystość nawiązuje do tradycji, zgodnie z którą nadejście nowego roku wyznaczał zegar słoneczny przy głównym ołtarzu. Począwszy od XIX wieku przywrócono go w innej formie: w samo południe promień słońca wpadający przez okno głównej nawy oświetla półeczkę w kształcie jajka nad jednym z filarów.

Specjalne „noworoczne” taryfy obowiązywać będą tego dnia na wystawach i w muzeach. Miejscowe restauracje zapraszają na uroczyste kolacje, przypominające te sylwestrowe.

Władze miasta ogłosiły, że w tym roku nie przewidziano tradycyjnego pokazu fajerwerków nad rzeką Arno. "To będą obchody pod znakiem prostoty" - zapowiedziano.

źródło:

Zobacz więcej