Sinfonia Varsovia świętuje jubileusz 35-lecia

Próba Sinfonii Varsovia z Krzysztofem Pendereckim do koncertu w Pradze - 2009 r. (fot. Wikimedia Commons/Nikol Kraft)

Orkiestra Sinfonia Varsovia świętuje 35. rocznicę powstania. Z tej okazji muzycy zagrają uroczysty koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W ciągu 35 lat istnienia Sinfonia Varsovia zagrała blisko cztery tysiące koncertów na całym świecie, a dyskografia zespołu obejmuje ponad 300 płyt.

Polski program kulturalny na festiwalu Bridging Europe w Budapeszcie

W Budapeszcie rozpoczął się międzynarodowy Festiwal Bridging Europe z udziałem polskich artystów. Program tegorocznej edycji festiwalu został...

zobacz więcej

Sinfonia Varsovia powstała w 1984 roku w Warszawie w wyniku powiększenia składu Polskiej Orkiestry Kameralnej. Do tej pory występowała w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall, Théatre des Champs Elysées w Paryżu, Barbican Centre w Londynie czy wiedeńskim Musikverein.

Sinfonia Varsovia od ponad 20 lat jest stale obecna na najważniejszych festiwalach muzycznych we Francji, jak La Folle Journée czy Festiwalu Pianistycznym w La Roque d'Anthéron.

Koncert urodzinowy poprowadzą Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, na którego zaproszenie Yehudi Menuhin przybył po raz pierwszy do Polski oraz Janusz Marynowski, wieloletni kontrabasista, który od 15 lat jest dyrektorem orkiestry.

Podczas koncertu dyrygować będą: francuski dyrygent i klawesynista, Hervé Niquet, Amerykanin Roderick Cox oraz polska dyrygentka Marzena Diakun.

W przerwach koncertu będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia orkiestry oraz ilustracje i makiety prezentujące nową siedzibę Sinfonii Varsovii.

źródło:
Zobacz więcej