W Kownie odsłonięto tablicę upamiętniającą pracę poselstwa RP w latach 1938-1939

Wicemer Kowna wskazał, że odsłonięcie tablicy „jest ważnym symbolem w konstruowaniu współczesnych stosunków między narodami” (fot. TT/PL in Lithuania)

W Kownie na Litwie w piątek została odsłonięta tablica upamiętniająca pracę polskiego poselstwa w tym mieście od maja 1938 r. do października 1939 roku. Odbyła się też dyskusja o nawiązaniu przed 80 laty stosunków dyplomatycznych między obu krajami.

Prezydent: Pogłębiamy polsko-litewską współpracę w ramach NATO

zobacz więcej

– Dzisiaj upamiętniamy wydarzenie dobre, pozytywne, jakim było nawiązanie stosunków dyplomatycznych w 1938 roku – powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska.

Ambasador przypomniała, że „już rok później straszny kataklizm zniweczył całą Europę Wschodnią, a w szczególności nasze dwa państwa, i na wiele lat zostaliśmy w niewoli”.

– Tym bardziej radosna jest dzisiaj uroczystość, kiedy mimo tych wszystkich strasznych rzeczy Polska i Litwa są dzisiaj wolne, są państwami demokratycznymi. Jesteśmy w NATO, współpracujemy na rzecz naszej wolności, solidarności, bezpieczeństwa – powiedziała ambasador.

Wicemer Kowna Simonas Kairys wskazał, że odsłonięcie tablicy przy ulicy Kestuczio 38, upamiętniającej polskie poselstwo, „jest ważnym symbolem w konstruowaniu współczesnych stosunków między narodami”. – Takich symboli w naszym mieście jest więcej – powiedział wicemer. Przypomniał, że tuż obok stoi wrocławski krasnal ze słonecznikiem, a w ogrodzie botanicznym rośnie dąb Tadeusza Kościuszki.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy w Bibliotece-Muzeum Prezydenta Valdasa Adamkusa w Kownie odbyła się dyskusja polskich i litewskich historyków na temat stosunków dyplomatycznych okresu międzywojennego.

Kolejny kandydat na prezydenta Litwy chce pierwszą wizytę złożyć w Polsce

Jeden z liderów walki o urząd prezydenta na Litwie, ekonomista Gytanas Nauseda, jako kolejny kandydat zapowiedział, że jeżeli wygra majowe wybory,...

zobacz więcej

„Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas dynamicznych zmian, trudnych warunków międzynarodowych, ale także wewnętrznych. To okres dynamicznych reform i odbudowywania wyniszczonych przez zaborców państw. To nieustanne ścieranie się różnych idei, koncepcji, także tych dotyczących przyszłości polsko-litewskich relacji. To, wreszcie, kształtowanie się nowoczesnej dyplomacji Polski i Litwy” – wskazuje w komunikacie Instytut Polski w Wilnie, inicjator i organizator przedsięwzięcia.

Podczas dyskusji odbyła się premiera powstałej z inicjatywy Instytutu Polskiego dwujęzycznej publikacji pt. „1938. Najciemniejsza noc jest tuż przed świtem” autorstwa młodych historyków i politologów Simonasa Jazavity oraz Dominika Wilczewskiego.

Wilczewski z Uniwersytetu Białostockiego zaznacza, że „rok 1938 był przełomowym w stosunkach polsko-litewskich”, że „po 18 latach przerwy Polska i Litwa nawiązały stosunki dyplomatyczne”.

– Zmieniło to sytuację, którą wielu polskich dyplomatów na czele z szefem MSZ Józefem Beckiem nazywało sytuacją nienormalną w skali międzynarodowej, gdy dwa sąsiednie kraje europejskie nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych, w swoich krajach nawzajem nie mają przedstawicielstw dyplomatycznych, że granica między obu krajami jest martwa – mówi Wilczewski.

Litwa: rękopis poematu „Pan Tadeusz” obejrzało już 20 tys. osób

Około 20 tys. osób odwiedziło prezentowaną przez ostanie trzy miesiące w Wilnie w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich wystawę „Litwo, Ojczyzno...

zobacz więcej

Wskazuje, że był to okres, „który Litwini mają prawo wspominać jako przykry”, gdyż w tym czasie „zbiegły się dla Litwinów różne negatywne wydarzenia”. Z jednej strony utrata Wilna, nacisk ze strony Polski na nawiązanie stosunków dyplomatycznych, z drugiej – nacisk ze strony Niemiec, które wyrażały żądania, jeśli chodzi o kraj kłajpedzki.

– Szczęśliwie się skończyło, że nie doszło do konfliktu zbrojnego, że władze litewskie przyjęły polskie ultimatum – ocenia polski historyk.

Zdaniem Wilczewskiego, historia sprzed 80 lat „jest przede wszystkim lekcją tego, czym się mogą kończyć spory i waśnie między nami, że z sytuacji konfliktowych między Polską a Litwą korzystają siły potężniejsze od nas” i że trwałą przyjaźń trzeba budować na „pozytywnych wartościach”, a nie jedynie w celu obrony przed wspólnym wrogiem.


Piątkowe przedsięwzięcie jest kontynuacją projektu Instytutu Polskiego w Wilnie „Bez emocji. Polsko-litewski dialog”. Projekt zapoczątkowała w 2017 r. dyskusja nt. marszałka Józefa Piłsudskiego. W ubiegłym roku odbyła się dyskusja z okazji 80. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między obu krajami.

źródło:

Zobacz więcej