Mińsk: dostaliśmy od Rosji propozycje dotyczące pogłębienia integracji

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka (fot. REUTERS/Dmitri Lovetsky/Pool)

Białoruś otrzymała od Rosji propozycje dotyczące pogłębienia integracji w ramach państwa związkowego tworzonego przez te dwa kraje – poinformował szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej. Zapewnił przy tym, że „nie ma mowy o żadnym zjednoczeniu”.

„FAZ”: Europa nie ma politycznej odpowiedzi na agresywną politykę Kremla

Europie nie udało się dotychczas znaleźć politycznej odpowiedzi na agresywne działania Kremla – pisze w poniedziałek niemiecki dziennik...

zobacz więcej

– W trakcie spotkań naszych przywódców (...) przekazane zostały materiały, nad którymi strona białoruska teraz pracuje. Są w nich propozycje dotyczące pogłębienia integracji – powiedział Makiej podczas wizyty w kompleksie memorialnym Chatyń.

Minister nie poinformował mediów, jaką konkretnie ofertę Moskwa skierowała do Mińska.

W czwartek rosyjskie MSZ opublikowało komunikat, w którym podało, że „strona rosyjska przygotowała i przekazała konstruktywne propozycje białoruskim partnerom”.

Makiej odniósł się też do spekulacji na temat ewentualnego połączenia Rosji i Białorusi w jedno państwo. W czwartek o takim scenariuszu, rzekomo rozpatrywanym na Kremlu wśród różnych wariantów przedłużenia politycznego bytu Władimira Putina, napisał Bloomberg.

Wg agencji ewentualne utworzenie nowego państwa miałoby umożliwić Putinowi objęcie, kolejny raz, urzędu prezydenta Rosji, gdy w 2024 roku dobiegnie końca jego ostatnia dozwolona przez konstytucję kadencja.

Łukaszenka: Rosja chce inkorporować Białoruś

Rosja pod przykryciem „głębokiej integracji” chce inkorporować Białoruś – alarmuje Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Według Makieja w czasie rozmów białorusko-rosyjskiej grupy roboczej ds. pogłębionej integracji pobieżnie poruszono tę kwestię, ale wyłącznie „w kontekście insynuacji, które czasem pojawiają się w różnych mediach”.

– Wiecie, co mówił prezydent Białorusi (Alaksandr Łukaszenka) o tym, że nie handlujemy naszą suwerennością, że to dla nas świętość. W naszym rozumieniu nie może być mowy o żadnym zjednoczeniu, inkorporacji. I myślę, że nasi rosyjscy przyjaciele dokładnie tak na to patrzą – dodał Makiej.

Wcześniej publikację tę skomentował rzecznik Putina Dmitrij Pieskow, który oświadczył, że to „swobodna twórczość, która nie ma nic wspólnego z tym, o czym rozmawia się na Kremlu”.

źródło:

Zobacz więcej