Chojna-Duch o Grasiu: Wiedzę o różnych patologiach powinien przekazywać premierowi

– Każdy urzędnik, który zajmuje się sprawami bezpieczeństwa państwa i reagowaniem kryzysowym, a to były m.in. kompetencje ministra Grasia, powinien mieć wiedzę na temat przestępczości karno-skarbowej związanej z wyłudzeniami VAT-u i współpracować z odpowiednimi organami – powiedziała prof. Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów w rządzie PO-PSL w progrmie „O co chodzi”.

Paweł Graś u Sowy: Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, teraz tylko VAT

Portal tvp.info dotarł do nagrania z września 2013 r., na którym Paweł Graś z kolegami rozmawiają o wzroście przestępstw podatkowych w Polsce....

zobacz więcej

Prawniczka, b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i b. członkini Rady Polityki Pieniężnej komentowała w TVP Info przesłuchanie Pawła Grasia przed sejmową komisją śledczą ds. zbadania wyłudzeń podatku VAT.

– Każdy urzędnik, który zajmuje się sprawami bezpieczeństwa państwa i reagowaniem kryzysowym, a to były m.in. kompetencje ministra Grasia, powinien mieć wiedzę na temat przestępczości karno-skarbowej związanej z wyłudzeniami VAT i współpracować z odpowiednimi organami. Przede wszystkim wiedzę o różnych patologiach powinien przekazywać premierowi – oceniła.

Chojna-Duch przyznała, że VAT jest trudnym i skomplikowanym podatkiem, a w tamtym czasie co chwilę pojawiały się nowe przepisy unijne dotyczące regulacji z nim związanych. – Ale wówczas współpraca z odpowiednimi instytucjami powinna mieć miejsce. Taka chociażby jak istnieje obecnie – zauważyła. – Reagowanie na patologie powinno się odbywać nie tylko na szczeblach administracji skarbowej, ale też na najwyższych szczeblach. Nie tylko w zakresie departamentu administracji podatkowej Ministerstwa Finansów czy Inspektoratu Kontroli Skarbowej. Ale skala była tak ogromna, że powinna zainteresować inne organy – wyższego rzędu, urzędy najwyższego szczebla – mówiła Chojna-Duch.

W listopadzie 2018 r. portal tvp.info ujawnił nagrania rozmów polityków PO, w tym Pawła Grasia, w restauracji Sowa i Przyjaciele. W 2013 r. ówczesny rzecznik rządu mówił, że „absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, tylko VAT”. – Dzisiaj to jest złoto, jutro pręty stalowe, pojutrze wapno, potem olej rzepakowy, potem wiesz, ku**a, każdy towar, absolutnie wszystko możesz... – tłumaczył kolegom Paweł Graś.

źródło:
Zobacz więcej