Islamiści chcieli zamordować jak najwięcej Niemców. Policja udaremniła rzeź

Wiadomo że dwaj bracia z Wiesbaden byli związani ze społecznością islamskich salafitów (fot. REUTERS/Tobias Schwarz)

Niemiecka prokuratura poinformowała w piątek o zatrzymaniu w okolicach Frankfurtu 10 osób, które działając z pobudek dżihadystycznych przygotowywały zamach terrorystyczny z użyciem samochodu oraz broni palnej. Ich celem miało być zabicie jak największej liczby osób.

Niemcy udaremniają zamach w Berlinie. Nożownik miał zaatakować biegaczy

Policja ujawniła tożsamość głównego podejrzanego w związku z planowanym zamachem podczas niedzielnego półmaratonu w Berlinie. Funkcjonariusze...

zobacz więcej

Według informacji prokuratury, podejrzani są w wieku od 20 do 42 lat, a część z nich ma obywatelstwo Niemiec. Obywatelstwa pozostałych nie podano. Wszyscy mieszkają w Hesji i Nadrenii-Palatynacie.

„Jak się podejrzewa, uzgodnili oni przeprowadzenie islamistycznego zamachu terrorystycznego przy użyciu samochodu i broni palnej, w którym mieli zabić tak wielu »niewiernych«, jak to możliwe” – głosi oświadczenie prokuratury we Frankfurcie.

„W celu przeprowadzenia ataku nawiązali już kontakty z różnymi handlarzami bronią, wynajęli duży samochód i zebrali środki finansowe do zakupu broni i przeprowadzenia planowanej zbrodni” – dodano.

Głównymi podejrzanymi i kierującymi operacją mieli być 21-letni mężczyzna z Offenbach, miasta znajdującego się w aglomeracji miejskiej Frankfurtu, i dwaj 31-letni bracia z leżącego niewiele dalej Wiesbaden. Wszyscy byli związani z lokalnymi grupami salafickimi.

Podczas przeprowadzonej w piątek rano akcji policyjnej, w której brało udział dwustu funkcjonariuszy, przechwycono 20 tysięcy euro w gotówce, kilka noży, niewielką ilość narkotyków oraz pewną ilość dokumentów i urządzeń elektronicznych – podała prokuratura.

Niezależnie od tej grupy zatrzymano jeszcze jednego mężczyznę, ale na jego temat nie podano żadnych informacji.


W Niemczech w ostatnich latach doszło do kilku ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez islamistów. Najpoważniejszy z nich miał miejsce w grudniu 2016 r. w Berlinie, gdy powiązany z Państwem Islamskim Tunezyjczyk wjechał uprowadzoną ciężarówką w jarmark bożonarodzeniowy. W ataku, wliczając w to zabitego wcześniej polskiego kierowcę, zginęło 12 osób.

źródło:

Zobacz więcej