„Odkrywamy w naszej wspólnej historii nowe wątki i poszerzamy naszą współpracę”

Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza dotycząca rozwoju infrastruktury energetycznej i drogowej, wybory do PE, przyszłość UE, w tym brexit oraz współpraca z USA były tematami rozmowy z prezydentem Węgier Janosem Aderem – poinformował w piątek w Kielcach prezydent Andrzej Duda.

Orbán: Fidesz sam jednostronnie zawiesił korzystanie ze swych praw w EPL

Fidesz sam jednostronnie zawiesił korzystanie ze swoich praw w Europejskiej Partii Ludowej – poinformował lider tej partii, premier Węgier Viktor...

zobacz więcej

W Kielcach rozpoczęły się w piątek obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do niedzieli. W związku z obchodami w Kielcach spotkali się prezydenci Polski i Węgier.

– Rozmawialiśmy o naszej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w ramach Trójmorza, a więc o współpracy infrastrukturalnej; mówiliśmy o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury energetycznej a ściślej mówiąc infrastruktury służącej przesyłowi gazu – powiedział Duda na konferencji prasowej po rozmowach.

Tematem rozmów z prezydentem Węgier był też rozwój infrastruktury drogowej, rozbudowa Via Carpatia, a także „proces tworzenia funduszu Trójmorza” oraz o zbliżający się szczyt Trójmorza, który odbędzie się w tym roku w Słowenii.

– Rozmawialiśmy również o perspektywie wyborów do Parlamentu Europejskiego, a więc o przyszłości naszej w Unii Europejskiej i o przyszłości samej Unii. Trudno było w tym kontekście nie poruszyć tematu brexitu – powiedział polski prezydent.

Zaznaczył, że rozmowa z Aderem dotyczyła też współpracy ze Stanami Zjednoczonym w ramach Trójmorza, a także w ramach NATO, a więc także „planowanych zakupów służących modernizacji naszych armii”.


Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Pary prezydenckie na uroczystościach w Kielcach

Szczerski po rozmowach na Węgrzech: dwa narody się lubią, i to nie od dziś

– Rozmowy prezydentów Polski i Węgier dotyczyły bardzo konkretnych projektów, jak działania dla przyszłości Europy, energetyka, rozwój...

zobacz więcej

Ader: Polska to dynamicznie rozwijający się kraj

– Polska to dziś dynamicznie rozwijający się kraj; ma stabilny wzrost PKB, niską inflację i bezrobocie; widać to również w obustronnych stosunkach gospodarczych; Polska to czwarty największy partner gospodarczy Węgier – powiedział prezydent Węgier Janos Ader.

– Warto pogratulować Polsce wyczynu, którego dokonała po 1990 roku jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy (...) Dzisiaj jest to dynamicznie rozwijający się kraj; ma stabilny wzrost PKB, niską inflację, zadłużenie poniżej 50 proc. (PKB - PAP), a bezrobocie jest prawie niewidoczne – mówił prezydent Ader podczas obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Podkreślił, że kondycja polskiej gospodarki „uwidacznia się” w stosunkach z Węgrami. Przypomniał, że Polska jest czwartym największym partnerem gospodarczym Węgier.

Ader przekazał też, że w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą poruszono m.in. temat współpracy między oboma krajami w ramach Grupy Wyszehradzkiej czy inicjatywy Trójmorza. Zwrócił uwagę na konieczność dalszego rozwoju i integracji infrastruktury państw należących do tych formatów.

Ader poinformował ponadto, że do 2022 r. gotowy będzie węgierski odcinek trasy Via Carpatia, który na Węgrzech będzie „albo autostradą albo drogą szybkiego ruchu”.„Wyjątkowa historia i więź”. Janos Ader odwiedzi Święty Krzyż

„500 plus” na pierwsze dziecko. Szefowa resortu rodziny przedstawiła koszty programu

Koszt wprowadzenia „500 plus” także na pierwsze dziecko to rocznie koszt około 20 mld zł – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki...

zobacz więcej

Duda: Mam nadzieję, że nikt nie będzie chciał odchodzić od programu 500 plus

– Mam nadzieję, że program 500 plus będzie utrzymany i nie będzie takich zmian w polskiej polityce, żeby ktoś od tego programu chciał odchodzić – powiedział prezydent Andrzej Duda. Jak dodał polskie władze realizując politykę prorodzinną obserwowały wzorzec węgierski.

– Bardzo mocno chcę podkreślić jeden element: obóz polityczny, z którego ja się wywodzę, czyli Zjednoczonej Prawicy, zawsze patrzył z dużą aprobatą na politykę realizowaną przez obecne władze węgierskie, a mianowicie politykę, która bardzo mocno wspiera kwestie rodziny – mówił Duda podczas konferencji prasowej obu prezydentów. Odpowiadał na pytania dziennikarzy o politykę wsparcia rodzin prowadzoną w Polsce i na Węgrzech.

Jak dodał, program ten oznacza „postawienie na rodzinę, jako wartość społeczną i wartość państwową”. – To było dla nas bardzo ważnym wzorcem i ten element w polityce węgierskiej powrotu do tradycji i elementów tożsamościowych, korzeni judeochrześcijańskich (...), to było dla nas ważne, zanim jeszcze doszło do wyborów w 2015 r. i do zmian politycznych w Polsce. To, że mówiliśmy o programach prorodzinnych i o rozwoju gospodarki patrząc przez pryzmat rodziny, to miało znaczenie poprzez obserwację wzorca węgierskiego – mówił Duda.

Jak zastrzegł, „każdy kraj ma swoją specyfikę i w związku z tym każdy według swojej specyfiki te zadania w ramach polityki prorodzinnej realizuje”. – Myśmy wprowadzili program 500 plus uznając, że to jest najlepsza droga dla Polski do tego, aby tę politykę prorodzinną prowadzić. Cieszę się z tego, że ona jest realizowana tak skutecznie, bo faktycznie okazało się, że dla polskiej rodziny i polskich dzieci ten element programowy miał znaczenie absolutnie przełomowe – mówił polski prezydent.

Duda zaznaczył, iż ma nadzieję, że program 500 plus będzie utrzymany. – I że nie będzie takich zmian w polskiej polityce, żeby ktoś chciał od programu 500 plus odchodzić – dodał.

Z kolei prezydent Ader powiedział, że jeśli chodzi o filozofię polityki prorodzinnej, to ona jest taka sama w obu państwach. – Nie możemy konkurować z brytyjskimi, czy niemieckimi pensjami. Możemy być zaś konkurencyjni właśnie w tych działaniach w ramach polityki socjalnej i wsparcia dla rodzin, bo to może zatrzymać naszą młodzież w kraju – powiedział.


Premier: Ruszamy w Polskę, aby informować o naszych propozycjach programowych

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest od 2007 r. naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech; został ustanowiony przez parlamenty obu krajów. W 2018 r. obchody odbyły się w węgierskim Veszprem. Gospodarzem tegorocznych obchodów są Kielce.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej został uchwalony przez parlamenty obu państw dla upamiętnienia wyjątkowej historii i więzi obu narodów. Zaznaczył, że w tym roku prezydenci Polski i Węgier w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, odwiedzą m.in. wystawę poświęconą Węgrom ratującym Polaków podczas wojny.Prezydent Duda: Inicjatywy obywatelskie budują relacje Polski i Węgier

źródło:

Zobacz więcej