Jacek Czaputowicz przeciw odebraniu Rosjanom dostępu do Trybunału w Strasburgu

Siedziba Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (fot. REUTERS/Vincent Kessler)

Liczymy, że uda się wypracować kompromis i zapobiec pozbawieniu mieszkańców Rosji dostępu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w piątek w Warszawie, na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym Rady Europy, Thorbjoernem Jaglandem. O kwestii wraku polskiego Tu-154M gość powiedział: „Jeżeli możemy się przyczynić do tego, by powrócił do Polski, zrobimy to”. Ostatnio Moskwa przestała wysyłać parlamentarzystów do Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Zgromadzenie Parlamentarne RE wezwało Rosję do zwrotu wraku Tu-154M

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Rosję do przekazania Polsce wraku samolotu Tu-154M.

zobacz więcej

Minister Czaputowicz ocenił, że największą siłą Rady Europy jest poszanowanie jej wartości przez wszystkie państwa członkowskie. Szef MSZ z niepokojem odnotował w tym kontekście „fakt, że Rosja, która jest kluczowym państwem w ramach Rady, kontestuje swoje zobowiązania wynikające z obecności w tej organizacji”.

– Liczymy, że na forum organizacji uda się wypracować kompromis, który zapobiegnie pozbawieniu 140 mln mieszkańców Federacji Rosyjskiej dostępu do ETPCz i systemu praw człowieka RE – oświadczył Czaputowicz.

Podkreślił też, że Polska liczy na „implementację rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego RE ws. katastrofy polskiego samolotu państwowego Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem”.

„Ruxit” wstrząsnąłby Europą

Również szef Rady Europy wyraził nadzieję, że uda się uniknąć – jak to określił – „ruxitu”, czyli wystąpienia Rosji z Rady, które – według niego wstrząsnęłoby Europą.

Rosyjska opozycja wygrała w Strasburgu. Było blokowanie manifestacji

Ponad 160 tys. euro zadośćuczynienia ma wypłacić Rosja 23 opozycjonistom – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Moskwa została...

zobacz więcej

– Pan minister słusznie powiedział, że najważniejsze jest to, żeby 140 mln obywateli Federacji Rosyjskiej nie straciło ochrony konwencji europejskich i aby osoby te mogły korzystać z ochrony ETPCz; to jest w tej chwili najważniejsza funkcja Rady Europy – zaznaczył Jagland.

Jak dodał, dostęp Rosjan do Trybunału w Strasburgu jest kwestią ogromnej wagi, a niewypracowanie rozwiązania tego problemu byłoby porażką dla RE.

Rozwiązanie sprawy wraku polskiego tupolewa

Sekretarz generalny zadeklarował też, że chciałby, aby wypracowane zostało rozwiązanie sprawy wraku polskiego Tu-154M.

– Jeżeli możemy się przyczynić do tego, by wrak powrócił do Polski, zrobimy to; byłoby to bardzo istotne ze względów czysto ludzkich, ale jest to także kwestia prawna – powiedział Jagland.

Ostatnio Rosja przestała płacić składki i wysyłać swoich parlamentarzystów do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady. Po aneksji Krymu Moskwę pozbawiono prawa głosu w tym gremium.

źródło:
Zobacz więcej