Katowicki sąd skazał Marokańczyka. Należał do tzw. Państwa Islamskiego

Za samą przynależność do tzw. Państwa Islamskiego Marokańczyk został skazany na 3,5 roku pozbawienia wolności (fot. arch.PAP/Andrzej Grygiel)

Karę łączną trzech lat i ośmiu miesięcy więzienia wymierzył w piątek Sąd Okręgowy w Katowicach Marokańczykowi Mouradowi T., oskarżonemu o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (IS). Za samo uczestnictwo w tej organizacji T. został skazany na trzy i pół roku pozbawienia wolności. T przysięga, że nie ma nic wspólnego z terroryzmem.

Trump: ISIS w Syrii zniknie dziś w nocy

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że Państwo Islamskie „zniknie do nocy”. Przyniósł też dziennikarzom kilka map, na których pokazał jak bardzo...

zobacz więcej

Wyrok jest nieprawomocny.

Prokurator Paweł Leks domagał się wymierzenia T. kary łącznej 6,5 roku więzienia – 5 lat za udział w IS oraz kar od 8 do 10 miesięcy więzienia za zarzuty mniejszego kalibru. Chodzi o m.in. o posiadanie niewielkich ilości narkotyków i posługiwanie się poświadczającym nieprawdę dokumentem podczas podróży po Europie.

Obrońca T. mec. Krzysztof Młodzik, który domagał się uniewinnienia od zarzutu udziału w IS, przekonywał, że jego klient nigdy nie należał do tej organizacji. Podobnie sam T., który w ostatnim słowie przysięgał, że nie ma nic wspólnego z terroryzmem.

Obrona nie kwestionowała innych zarzutów, ale uważała, że za te przestępstwa T. powinien zostać skazany na grzywnę lub postępowanie wobec niego powinno zostać umorzone.

Takiego procesu w Polsce jeszcze nie było. Marokańczyk oskarżony o udział w ISIS

zobacz więcej

Proces T., który został zatrzymany w Rybniku, rozpoczął się blisko rok temu. Zdaniem prokuratury to pierwszy w Polsce bezpośredni współpracownik ważnej osoby w terrorystycznych strukturach ISIS. Chodzi o Abdelhamida Abaaouda, który odpowiadał za organizowanie zamachów w Europie Zachodniej. W 2015 r. Abaaoud został zabity przez francuską policję podczas obławy.

Według oskarżenia T. był tzw. zwiadowcą, czyli miał sprawdzać trasy, po których się można poruszać - sprawdzać, czy imigranci są kontrolowani, na ile te kontrole w różnych państwach są szczegółowe i przekazywać te informacje innym osobom, które się poruszały ze swoimi misjami w Europie.

źródło:

Zobacz więcej