RAPORT

Kampania 2020

Koło poselskie Wolność i Skuteczni zmienia nazwę. Teraz to Konfederacja

Do koła dołączył m.in. Robert Winnicki (fot. PAP/Leszek Szymański)

Konfederacja – to nowa nazwa koła poselskiego Wolność i Skuteczni; do koła dołączyli Robert Winnicki (Ruch Narodowy) i Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej). Przewodniczącym koła został Jacek Wilk (KORWiN), który zastąpi na tej funkcji Piotra Liroya-Marca (Skuteczni).

Ruch Narodowy i Wolność utworzyły koalicję w wyborach do PE

Ruch Narodowy i partia Wolność utworzyły „eurosceptyczną” koalicję w wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformowali prezesi RN i Wolności,...

zobacz więcej

O zmianach na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie liderzy KWW Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy – taką nazwę nosi komitet wyborczy Koalicji Propolskiej do Parlamentu Europejskiego.

Poseł Jakub Kulesza (KORWiN) przypomniał, że kilka miesięcy temu założyciele trzyosobowego wówczas koła Wolność i Skuteczni zapowiadali, że „to dopiero początek konsolidacji wszystkich środowisk patriotycznych, niepodległościowych, narodowych i wolnościowych”.

Poseł Piotr Liroy-Marzec, który dotychczas był przewodniczącym koła Wolność i Skuteczni, zwrócił uwagę, że Konfederacja wciąż poszerza swoje struktury przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i ma „formułę otwartą”.

– Więc zapraszamy wszystkie środowiska centrowe, centroprawicowe, które do tej pory jeszcze nie zdecydowały się na rozmowy z nami. Zapraszamy was bardzo serdecznie do rozmów – oświadczył. Zapewnił, że „znajdzie się miejsce dla wszystkich”. – Poszerzenie koła jest dowodem, że łączymy się, a nie dzielimy – dodał.

Jacek Wilk, już jako przewodniczący nowego koła, poinformował, że liderzy Konfederacji „wiedzą i mają sygnały” o chęci dołączenia do nich kolejnych posłów. Apelując do potencjalnych wyborców podkreślił, że „nie są zdani na PO-PiS”. – Nie musicie ciągle wybierać mniejszego zła, rośnie Konfederacja, która ma program – i wolnościowy gospodarczo, i nastawiony na silne akcentowanie polskiej niepodległości i suwerenności – zaznaczył.

Jakubiak potwierdza dołączenie do Konfederacji. „Mali muszą się łączyć, żeby być dużymi”

Marek Jakubiak, założyciel Federacji dla Rzeczypospolitej, potwierdził dołączenie jego partii do komitetu wyborczego Konfederacja KORWiN Braun...

zobacz więcej

„Wolna gospodarka, wolny obywatel i ojczyzna”

Prezes Ruchu Narodowego, poseł Robert Winnicki podkreślił, że zmiana nazwy klubu i jego poszerzenie, to tylko kolejny krok w działaniach Konfederacji, która „ma ambicje, żeby to koło poselskie prowadzić w kierunku klubu, jeszcze w tej, kończącej się kadencji Sejmu”.

Polityk zaapelował też o dołączenie do niego przez „wszelkich patriotycznych, niepodległościowych, narodowych, wolnościowych posłów, którzy są i +męczą się+ w PiS, albo w Kukiz'15”. – Zapraszamy. Zapraszamy do rozmowy, zapraszamy do tego, żebyście z nami również rozmawiali o tym, jak zbudować lepszą Polskę, Polskę, która nie jest rozdarta między wojnę dwóch plemion (PO i PiS) – mówił Winnicki.

Założyciel i lider Federacji dla Rzeczypospolitej, poseł Marek Jakubiak podkreślił, że wspólnym mianownikiem konfederatów są trzy wartości: „wolna gospodarka, wolny obywatel i ojczyzna”. Apelował, aby każdy myślący o polityce „rozpoczynał to myślenie od słowa Konfederacja”.

– Od nowej nazwy, która pojawia się w życiu politycznym po to, żebyście mieli wybór pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością oraz Platformą Obywatelską. Myślę, że to, że potrafimy się łączyć, mimo że do tej pory nikt nie dawał nam żadnych szans, to jednak idąc pod górę, i z tym wiatrem w twarz, staramy się łączyć dla Rzeczypospolitej i dla dobra naszych spraw – powiedział Jakubiak. – Zapraszamy do Konfederacji nowych kolegów z parlamentu - ojczyna, gospodarka i wolny obywatel! – dodał.

Odpowiadając na pytanie o kształt list kandydatów Konfederacji do PE, Winnicki stwierdził, że „są już praktycznie w 80-90 proc. gotowe”. – Kosmetyka zaledwie (będzie jeszcze), jeśli chodzi o te listy; w najbliższych dniach, tygodniach, państwo się dowiecie – dodał.


Wybory do Parlamentu Europejskiego 26 maja. Prezydent podpisał postanowienie

Zobacz więcej