RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Znane są listy PiS w kolejnych okręgach

Znane są listy Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w siedmiu kolejnych okręgach: wielkopolskim, dolnośląsko-opolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim, zachodniopomorsko-lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz warszawskim.

Kruk, Mazurek i Solis na liście kandydatów PiS do PE w okręgu lubelskim

Posłanka i wicemarszałek Sejmu Elżbieta Kruk, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek oraz radny sejmiku wojewódzkiego Tomasz Solis...

zobacz więcej

Europoseł Zdzisław Krasnodębski, wiceminister inwestycji i rozwoju Andżelika Możdżanowska oraz posłanka Joanna Lichocka otwierają listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wielkopolskim.

Na czwartym miejscu listy znalazł się wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, na piątym poseł Ryszard Bartosik, a na szóstym poseł Marcin Porzucek. Na kolejnych miejscach listy znaleźli się: poznańska radna Lidia Dudziak i radny sejmiku wojewódzkiego Robert Popkowski. Listę zamykają Joanna Frankiewicz i poseł Jan Dziedziczak.

W okręgu dolnośląsko-opolskim na pierwszych trzech miejscach znajdują się: minister edukacji Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa i europoseł Sławomir Kłosowski.

Na czwartym miejscu listy znalazł się Andrzej Kisielewicz, a na piątym – senator Aleksander Szwed, szóste miejsce otrzymał senator Rafał Ślusarz, a „siódemką” została posłanka Katarzyna Czochara. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Jacek Baczyński, Beata Żołnieruk z Porozumienia i posłanka Mirosława Stachowiak-Różecka.

W okręgu podlaskim i warmińsko-mazurskim liderami listy są: europoseł Karol Karski, były szef resortu rolnictwa, poseł Krzysztof Jurgiel i posłanka Iwona Arent.

Beata Szydło przedstawiła kandydatów PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim. „Znane nazwiska”

Wicepremier Beata Szydło, eurodeputowany Ryszard Legutko i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki otwierają listę kandydatów PiS w wyborach do...

zobacz więcej

Czwarte miejsce na liście przypadło radnemu sejmiku Grzegorzowi Kierozalskiemu, a piąte Joannie Karpowicz. Kolejne miejsca zajmują: radna województwa podlaskiego Justyna Żalek (Porozumienie), a także posłowie Wojciech Kossakowski i Tadeusz Cymański (Solidarna Polska). Listę zamykają: radna sejmiku warmińsko-mazurskiego Jolanta Andruszkiewicz i radny województwa podlaskiego Romuald Łanczkowski.

Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, europoseł Czesław Hoc oraz minister pracy i rodziny Elżbieta Rafalska otwierają listę w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim.

Na czwartym miejscu znalazł się były wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, poseł Jerzy Materna. Kolejne miejsca na liście zajmują: wiceminister środowiska Małgorzata Golińska, poseł Michał Jach, radny sejmiku zachodniopomorskiego Michał Kamiński, a na ósmym miejscu – radna sejmiku lubuskiego Helena Hatka. Listę zamykają: zachodniopomorska radna Małgorzata Jacyna-Witt i wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Listę w okręgu kujawsko-pomorskim otwierają: europoseł Kosma Złotowski, poseł Tomasz Latos i radny sejmiku wojewódzkiego Przemysław Przybylski.

Na czwartym miejscu kujawsko-pomorskiej listy znalazła się posłanka Joanna Borowiak. Kolejne miejsca zajmują: Zbigniew Girzyński, radna Barbara Konieczna, Żaneta Śrubkowska i Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski. Listę zamykają: Marcin Wroński z Porozumienia i Anna Szwed.

PiS wybrał liderów list wyborczych do PE. Są niespodzianki

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło czołówki list do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich Beata Szydło, Joachim Brudziński, Joanna Kopcińska,...

zobacz więcej

Wicemarszałkowie Senatu Adam Bielan i Maria Koc oraz europoseł Zbigniew Kuźmiuk są liderami listy w okręgu mazowieckim.

„Czwórka” na liście przypadła posłowi Maciejowi Małeckiemu, na piątym miejscu znalazła się posłanka Anna Kwiecień. Na kolejnych miejscach mazowieckiej listy znaleźli się posłowie Arkadiusz Czartoryski i Teresa Wargocka. Listę zamykają Agnieszka Krzętowska, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski i poseł Marek Opioła.

Pierwsze trzy miejsca na liście w okręgu warszawskim zajmują europosłowie Jacek Saryusz-Wolski i Ryszard Czarnecki oraz senator Konstanty Radziwiłł.

„Czwórką” na liście została posłanka Anita Czerwińska, a na piątym miejscu znalazł się poseł Zbigniew Gryglas (Porozumienie). Kolejne miejsca zajmują na liście posłowie Ewa Tomaszewska i Andrzej Smirnow. Ósme miejsce przypadło warszawskiemu radnemu, wiceprzewodniczącemu komisji weryfikacyjnej Sebastianowi Kalecie (Solidarna Polska). Warszawską listę zamykają: radna sejmiku mazowieckiego, aktorka Dominika Chorosińska (Figurska) i posłanka Małgorzata Wypych.

– Idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby walczyć o polskie interesy i bronić Europy przed tymi, którzy chcą ją oderwać od chrześcijańskich korzeni i skierować na tory walki ideologicznej – powiedział Jacek Saryusz-Wolski.

Jacek Saryusz-Wolski powiedział, że PiS idzie do eurowyborów, aby zwyciężyć.

– Idziemy do PE po to, żeby walczyć o polskie interesy, polskie sprawy (...) wreszcie idziemy do Parlamentu Europejskiego, żeby bronić Europy (...) przed tymi, którzy chcą ją oderwać od chrześcijańskich korzeni, skierować na tory walki ideologicznej, którzy chcą z niej robić coś, czego wcale obywatele Europy nie chcą – powiedział Saryusz-Wolski.

Dodał, że PiS idzie do PE, aby bronić Europy przed kryzysem imigracyjnym, gospodarczym i terrorystycznym. – Jesteśmy za Unią Europejską, która stanowi jedność, która kieruje się solidarnością – podkreślił Saryusz-Wolski.

Pytany, do jakiej grupy będą należeć europosłowie PiS, powiedział że będą to Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy. – Ta frakcja nie zmniejszy się, ale zwiększy (...) prawdopodobnie będą nowe przyjścia (do tej frakcji) – powiedział Saryusz-Wolski.

PiS wybrał liderów list wyborczych do PE. Są niespodzianki

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło czołówki list do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich Beata Szydło, Joachim Brudziński, Joanna Kopcińska,...

zobacz więcej

Czarnecki ocenił, że warszawska lista PiS do PE składa się ze świetnych kandydatów z różnym doświadczeniem. – Niektórzy ze znakomitym doświadczeniem europejskim jak pan Jacek (Saryusz-Wolski), jak ja. A inni z bardzo dobrym doświadczeniem krajowym. Myślę, że to jest najmocniejsza warszawska lista PiS w historii wyborów europejskich, a odbywają się one w Polsce po raz czwarty – zapewnił europoseł.

Sebastian Kaleta – obecny wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej – zapewnił, że przejście od tematyki reprywatyzacji do spraw europejskich to „przejście potencjalnie płynne i zrozumiałe dla wyborców”.

– Reprywatyzacja jest jedną z najbardziej skomplikowanych dziedzin w polskim prawie, a prawo europejskie uchodzi właśnie za najbardziej skomplikowane, jeśli chodzi o konstrukcję – powiedział Kaleta. Dodał, że podczas studiów prawniczych skupił się na prawie europejskim i z tej dziedziny napisał pracę magisterską.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

źródło:

Zobacz więcej