RAPORT

Kampania 2020

Min. Zalewska: Musimy wypracować mechanizm stałego wzrostu płac dla nauczycieli

Minister jest przekonana, że „nie ma żadnego chaosu w edukacji” (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Namawiam premiera do wypracowania mechanizmu, dzięki któremu nauczyciele będą z roku na rok zarabiać więcej. Chodzi o stałą podwyżkę – powiedziała w wywiadzie dla „Super Expressu” minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Prezydent i premier rozmawiali o postulatach nauczycieli

W środę po godz. 21 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa w Pałacu Prezydenckim dotycząca...

zobacz więcej

Minister edukacji odniosła się do zarzutów opozycji, że „zostawiła chaos w edukacji i ucieka do Brukseli”.

– Nie ma żadnego chaosu w edukacji, a ja nigdzie nie uciekam. Nikt też w rządzie nie mówi, że nauczyciele wystarczająco zarabiają. Nasi poprzednicy doprowadzili do ogromnej zapaści w edukacji. Nauczyciele zasługują na to, aby ich wynagrodzenia ciągle wzrastały – podkreśliła Zalewska.

Minister przekonywała, że konieczne jest wypracowanie „mechanizmu stałego wzrostu płac” dla nauczycieli.

Zalewska poinformowała, że nauczyciele „już zarabiają więcej. Kwotowy wzrost wynagrodzenia dla nauczyciela stażysty od 2017 do września 2019 r. to podwyżka rzędu 500 zł”.

– W ciągu 17 miesięcy wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 16,1 proc. Z budżetu państwa w latach 2017-20 na podwyżki dla nauczycieli przeznaczymy 6,3 mld zł. To duże pieniądze – mówiła.

Minister edukacji zapewnia, że nie planuje likwidacji Karty Nauczyciela. – Pedagodzy zasługują na przywileje – podkreśliła.

źródło:
Zobacz więcej