GIS ostrzega: pałeczki salmonelli na skorupkach jaj

Dystrybutor wycofał produkt ze sklepów (fot. Shutterstock/siambizkit)

Służby sanitarne stwierdziły, że na powierzchni skorupek jaj sprzedawanych pod nazwą „Zdrovo Rodzinkovo” znajdowały się pałeczki Salmonella Enteritidis. Dystrybutor wycofał produkt ze sklepów.

GIS: wycofano wafle kukurydziane dostępne w sieci drogerii

Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie dotyczące wycofania wafli kukurydzianych dostępnych w sieci drogerii. Produkty mogą być...

zobacz więcej

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował na swojej stronie internetowej o stwierdzeniu obecności pałeczek Salmonella enteritidis na powierzchni skorupek jaj „Zdrovo Rodzinkovo 30 szt., klasa wagowa M, klasa, jakości A, oznakowane kodem na skorupce: 3PL30051328K3”.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował o stwierdzeniu salmonelli Głównego Lekarza Weterynarii. Ten „w trybie pilnym przekazał powyższe informacje Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Rawiczu nadzorującemu zakład pakowania jaj i Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Grodzisku Wielkopolskim nadzorującemu fermę kur niosek towarowych. W wyniku natychmiastowych działań kontrolnych organów Inspekcji Weterynaryjnej, zakwestionowana partia jaj zostanie wycofana z obrotu” – czytamy w komunikacie GIS.

Producent jaj Firma Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o.o. podjęła decyzję o dobrowolnym wycofaniu produktu z obrotu. Natomiast dystrybutor jaj Jeronimo Martins Polska S.A. (jest właścicielem Biedronki) potwierdziła wycofanie partii jaj. Firma poinformowała, że produkt ten trafił do jednego z 16 centrów dystrybucyjnych, a następnie do około 20 sklepów tej sieci.

GIS zalecił konsumentom, aby nie spożywali jaj o numerze partii i kodzie na skorupce wskazanym w komunikacie z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. „Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami” – wskazał.

źródło:

Zobacz więcej