RAPORT

Kampania 2020

Tragiczny bilans wybuchu w zakładach chemicznych w Chinach

W wyniku eksplozji zginęły 44 osoby, a 640 jest rannych (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Co najmniej 47 osób zginęło w wyniku eksplozji w zakładach chemicznych w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin. 640 osób jest rannych.

Sześciu zabitych i 30 ciężko rannych w wybuchu w zakładach chemicznych w Chinach

W wybuchu w zakładach chemicznych w mieście Yancheng w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin zginęło sześć osób, 30 zostało ciężko rannych, a inne...

zobacz więcej

47 zabitych i 640 rannych, w tym 90 z ciężkim obrażeniami, z czego nawet 32 może być w stanie krytycznym – to najnowszy bilans czwartkowej eksplozji w zakładach chemicznych w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin, przekazany w piątek przez chińskie media państwowe. Policja zatrzymała kierownictwo fabryki.

Na nagraniach wideo opublikowanych przez Beijing News zaraz po eksplozji widać było pożar i kłęby dymu unoszące się nad fabryką. Wybuch spowodował runięcie fabrycznych budynków i uszkodzenia wielu domów mieszkalnych. Ewakuowano ponad 3 tys. osób.

Według relacji lokalnych mediów eksplozja była tak potężna, że wywołała małe trzęsienie ziemi. Chińskie Narodowe Centrum Sejsmologii odnotowało w tym rejonie trzęsienie o magnitudzie 2,2.

Rząd w Pekinie powołał specjalną grupę dochodzeniową ds. katastrofy. Lokalne władze poinformowały, że kierownictwo fabryki zostało zatrzymane przez policję.

Portal Pengpai Xinwen ustalił w czwartek, że firma, do której należą zakłady, była w przeszłości wielokrotnie karana przez władze za łamanie przepisów ekologicznych i ostrzegana w związku z potencjalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa.

Katastrofa w chińskiej kopalni. Zginęło 21 górników

Co najmniej 21 górników poniosło śmierć w rezultacie zawalenia się chodników w kopalni węgla w północnych Chinach – poinformowały w niedzielę...

zobacz więcej

Przebywający we Włoszech prezydent ChRL Xi Jinping nakazał maksymalny wysiłek w akcji ratunkowej i ponaglił lokalne władze, by jak najszybciej ustaliły przyczynę wybuchu oraz tę informację ogłosiły. – W ostatnim czasie doszło do szeregu poważnych wypadków, a wszystkie właściwe organy we wszystkich miejscach muszą wyciągnąć z nich wnioski – oświadczył Xi.

Komentatorzy zwracają uwagę, że trzy dekady wzrostu gospodarczego i uprzemysłowienia Chin okupione były wieloma wypadkami w fabrykach i kopalniach. Dochodzi do nich pomimo ponawianych zapewnień rządu o zacieśnieniu kontroli bezpieczeństwa.

W 2015 roku w serii wybuchów w składzie chemikaliów w porcie w Tiencinie na północy kraju zginęło 165 osób. W listopadzie 2018 roku eksplozja w pobliżu zakładu chemicznego w mieście Zhangjiakou zabiła 23 osoby.

źródło:
Zobacz więcej