CBA zatrzymało cztery osoby za wyłudzenia z ARiMR ponad 9 mln zł na hodowlę ryb

CBA zatrzymało cztery osoby w związku z wyłudzeniem z ARiMR (fot. CBA)

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby, które mają być związane z wyłudzeniem ponad 9 mln zł unijnego dofinansowania na hodowlę ryb. Środki wypłacił pomorski oddział regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

CBA uderzyło w „gang przebierańców”. Dwie osoby aresztowane

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało przedsiębiorcę z Warszawy oraz byłego radcę prawnego z Torunia. Według śledczych mieli powoływać się na...

zobacz więcej

Wśród zatrzymanych przez CBA jest biznesmen z Pomorza i trzech urzędników – dwóch byłych i jeden obecny pracownik pomorskiego oddziału ARiMR.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że zatrzymań dokonali agenci bydgoskiego wydziału zamiejscowego delegatury CBA w Gdańsku.

Według ustaleń śledczych przedsiębiorca Bartłomiej K., który prowadził dwa gospodarstwa rybackie w woj. pomorskim, miał za pomocą nieprawdziwych dokumentów wyłudzić dofinansowanie z unijnego programu rozwoju rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich na lata 2007–13.

Ówcześni urzędnicy Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Gdyni – Grzegorz C., Adam D. i Magdalena W. – mieli celowo nie dopełnić swoich obowiązków przy uzyskiwaniu ponad 9 mln zł, które nie należały się biznesmenowi.

CBŚP i KAS przechwyciły rekordową ilość tytoniu pod Piasecznem

Prawie 70 ton tytoniu, z którego można wyprodukować 70 mln papierosów przechwycili funkcjonariusze CBŚP i KAS w magazynie w okolicach Piaseczna....

zobacz więcej

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

„Prokurator przedstawił Bartłomiejowi K. zarzut oszustwa na szkodę ARMiR, posługiwanie się dokumentami dotyczącymi produkcji rybnej, które zawierały dane nieprawdziwe, a także posługiwanie się dokumentem podrobionym, w celu uzyskania od Agencji nienależnego dofinansowania chowu i hodowli ryb” – podała PK.

Magdalenie W., Adamowi D. i Grzegorzowi C. przedstawiono zarzuty „świadomego i celowego niedopełnienie obowiązków urzędniczych, przekroczenie swoich uprawnień oraz poświadczenie nieprawdy”.

Prokuratura skierowała do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie dwójki byłych urzędników oraz Bartłomieja W., do których gdański sąd rejonowy się nie przychylił. Jednocześnie – jak poinformowała PK – sąd „podzielił argument o dużym prawdopodobieństwie popełnienia przez podejrzanych zarzucanych im przestępstw”.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, grzywna, a także zwrot nielegalnie osiągniętej korzyści majątkowej.

źródło:

Zobacz więcej