RAPORT

Kampania 2020

Jest zgoda w UE na opóźnienie brexitu do 12 kwietnia

Unia Europejska zaoferowała Wielkiej Brytanii bezwarunkowe przedłużenie brexitu do 12 kwietnia. Decyzję podjęli europejscy przywódcy na szczycie w Brukseli. Między innymi na wniosek Polski nie zdecydowano się postawić władzom w Londynie żadnych warunków.

Brexit bez umowy coraz bliżej. Izba Gmin odrzuciła kolejny projekt

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła rządowy projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko jej przyjęciu zagłosowało 391 posłów,...

zobacz więcej

Unijna 27 jednogłośnie uzgodniła swoją odpowiedź na wniosek Wielkiej Brytanii ws. przedłużenia brexitu – poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Później poinformował, że jest już po konsultacjach z premier Theresą May.

Dwa scenariusze przedłużenia brexitu

Szef RE Donald Tusk poinformował na konferencji w Brukseli, że możliwe są dwa scenariusze przedłużenia brexitu.

– W pierwszym scenariuszu, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, Rada Europejska zgodziła się na przedłużenie do 22 maja. W drugim scenariuszu, jeśli porozumienie nie zostanie zaakceptowane w przyszłym tygodniu, Rada Europejska zgodziła się na przedłużenie do 12 kwietnia – powiedział Tusk.

Przed konferencją Tusk rozmawiał z premier May. Na konferencji powiedział też, że udało się osiągnąć porozumienie z Wielką Brytanią ws. przedłużenie brexitu.

Theresa May: Możemy prosić o opóźnienie brexitu

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała we wtorek, że w razie porażki jej projektu umowy wyjścia z UE w zaplanowanym na 13 marca głosowaniu w...

zobacz więcej

„Odpowiedzialność cały czas spoczywa po stronie brytyjskiej”

Odpowiedzialność za przebieg brexitu cały czas spoczywa na stronie brytyjskiej; to, że jesteśmy ciągle gotowi szukać pozytywnego rozwiązania, to dobry znak - ocenił po szczycie UE szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

– Cały ten wielomiesięczny niepokój co do przyszłości naszych relacji jest głównie spowodowany niezdolnością zbudowania jakiejś większości w Wielkiej Brytanii na rzecz jakiegoś konstruktywnego rozwiązania. Tu nasi partnerzy, mówię o 27, wykazali cierpliwość, zrozumienie i gotowość do współpracy, nawet jeśli to kosztuje sporo nerwów i nawet jeśli to jest nie bardzo zrozumiałe dla ludzi – powiedział dziennikarzom po zakończeniu szczytu Tusk.

Jak tłumaczył, jeśli do 12 kwietnia nie będzie przegłosowanego w Izbie Gmin porozumienia z UE27, to wówczas będzie wiadomo, że nie wchodzi w grę udział Wielkiej Brytanii w PE. – To oznacza, że brexit, czyli wyjście stało się faktem - podkreślił szef Rady Europejskiej.

Premier May: dłuższe opóźnienie „niewłaściwe”

Brytyjska premier Theresa May poparła przyjęte przez Radę Europejską nowe terminy dot. procesu wyjścia W. Brytanii z UE, powtarzając jednak, że dłuższe opóźnienie brexitu i wzięcie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego byłoby „niewłaściwe”.

Szefowa rządu podkreśliła, że posłowie, którzy w przyszłym tygodniu ponownie zagłosują nad projektem umowy regulującej warunki opuszczenia Wspólnoty, stoją w obliczu „momentu podjęcia decyzji” i wezwała ich do udzielenia poparcia dla proponowanego tekstu porozumienia, aby „zakończyć ten okres niepewności”.

Premier Morawiecki: uniknęliśmy postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą

– Z mozołem wypracowaliśmy kompromisowe, dobre stanowisko, które pozwala W. Brytanii do 22 maja uzgadniać swoje procesy ratyfikacji w ramach parlamentu brytyjskiego, ale pewną datą graniczną, wyznaczoną również przez procedury brytyjskiej jest ten 12 kwiecień – mówił w czwartek w nocy premier Mateusz Morawiecki informując o ustaleniach szczytu 27 państw członkowskich ws. brexitu.


– Dla nas porządek, uporządkowane krok po kroku wyjście było i jest absolutnie kluczowe. Decyzje, które podjęliśmy dają możliwość wypracowywania ostatecznego kształtu do 22 maja, czyli na dzień przed rozpoczęciem cyklu wyborczego do europarlamentu – powiedział szef rządu.

– Uniknęliśmy też czegoś, co było pierwotną propozycją na rozpoczęcie dzisiejszej długiej dyskusji o brexicie, a mianowicie pewnego postawienia Wielkiej Brytanii pod ścianą – dodał Mateusz Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej