Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Stu polskich lekarzy wyjedzie na staż do USA z okazji 100-lecia niepodległości

Umowę podpisali szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor NAWA Łukasz Wojdyga (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości setka polskich lekarzy wyjedzie na staż do najlepszych instytutów w Stanach Zjednoczonych. Umowę w tej sprawie podpisali minister zdrowia Łukasz Szumowski i dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) Łukasz Wojdyga.

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski o umowie z USA: „historyczna”

Porozumienie o współpracy USA i Polski w obszarze nauk biomedycznych jest pierwszą taką umową o współpracy naukowej ze Stanami Zjednoczonymi...

zobacz więcej

– O półroczny staż w USA w ramach programu NAWA imienia profesora Franciszka Walczaka mogą się ubiegać młodzi naukowcy ze stopniem doktora lub doktoranci, którzy specjalizują się w kardiologii, onkologii, alergologii i chorobach zakaźnych - powiedział minister zdrowia.

– To jest takie zarzucenie sieci, które później powinno skutkować długoterminową współpracą badawczą – dodał Łukasz Szumowski.

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński wyjaśnił, że z programu będą mogli skorzystać naukowcy, którzy pracują nie tylko w polskich uczelniach, ale także są zatrudnieni w instytutach i szpitalach klinicznych.

– To jest inwestycja w ludzi, którzy uprawiają naukę, która w bezpośredni sposób przekłada się na ratowanie zdrowia i życia Polaków – zaznaczył wiceminister.

Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Łukasz Wojdyga poinformował, że aplikacje do programu można składać od dzisiaj do końca maja. Zakończenie oceny merytorycznej i przyznanie stypendiów planowane jest do końca września, a od października pierwsza grupa stypendystów będzie mogła wyjechać do ośrodków naukowych i klinicznych w USA.

W pierwszym roku na staże do Stanów Zjednoczonych wyjedzie 30 młodych lekarzy. Każdy naukowiec otrzyma stypendium w wysokości około 12 tys. złotych miesięcznie.

źródło:
Zobacz więcej