Blisko sto ofiar zatonięcia promu w Iraku [WIDEO]

(fot. TT/Karzan Sulaivany)

Rośnie liczba ofiar zatonięcia promu na rzece Tygrys w pobliżu Mosulu w Iraku. Władze potwierdziły śmierć co najmniej 94 osób. Większość ofiar śmiertelnych to kobiety i dzieci, które nie umiały pływać. Prom, którym mogło płynąć 50 osób, przewoził pięć razy więcej ludzi.

Zatonięcie promu pasażerskiego. Ponad 130 ofiar

Rząd Tanzanii potwierdził śmierć 136 osób w katastrofie promu na wodach Jeziora Wiktorii w Afryce. Ostateczna liczba ofiar może się okazać znacznie...

zobacz więcej

Udało się uratować 55 osób. Ratownicy ciągle poszukują ofiar katastrofy. Pięć osób z załogi promu zostało aresztowanych.

Na nagraniach z miejsca zdarzenia zamieszczonych w mediach społecznościowych widać znajdujących się w wodzie ludzi, próbujących o własnych siłach wydostać się na brzeg.

Według Husama Khalila, szefa mosulskiej obrony cywilnej, przyczyną zatonięcia promu była usterka techniczna.

Jednostka wiozła przez wzburzoną rzekę Tygrys rodziny na piknik z okazji obchodów kurdyjskiego Nowego Roku – najważniejszego dla Kurdów święta.

Władze Mosulu zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Kilkudniowe ulewne deszcze spowodowały przelanie wody przez zaporę na Tygrysie i wzrost poziomu rzeki.

Leżący na północy kraju Mosul należy do największych miast Iraku. W czerwcu 2014 r. został zajęty przez Państwo Islamskie. Trwająca ponad 9 miesięcy, od października 2016 do lipca 2017 roku, bitwa o Mosul była przełomowym momentem w wojnie Iraku z IS. W lipcu 2017 r. ówczesny premier Iraku Hajder al-Abadi oficjalnie ogłosił zwycięstwo nad Państwem Islamskim w Mosulu i wyzwolenie miasta.

źródło:
Zobacz więcej