Jaki o wpisie Biedronia: Bezczelność to mało powiedziane

Lider ugrupowania Wiosna Robert Biedroń, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Patryk Jaki (fot. PAP/Marcin Bielecki/PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

„Lewicowi politycy, którzy popierają aborcję eugeniczną – przez którą dzieci z ZD w wielu państwach już się nie rodzą – lansują się dziś na #ŚwiatowyDzieńZespołuDowna” – tak na Twitterze do wpisu lidera Wiosny Roberta Biedronia odniósł się wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Jaki jest tatą czteroletniego Radka, który cierpi na to schorzenie.

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Schorzenie nadal budzi uprzedzenia

21 marca po raz 14. obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, nad którym od 2012 r. patronat sprawuje ONZ. Ta wada genetyczna nadal budzi wiele...

zobacz więcej

Podczas Światowego Dnia Zespołu Downa można okazać solidarność z osobami dotkniętymi tą wadą genetyczną, udostępniając w mediach społecznościowych zdjęcie w kolorowych skarpetkach nie do pary, symbolizujących różnorodność genetyczną.

Zdjęcie można uzupełnić hasztagiem #ZespolKolorowychSkarpetek. Tak właśnie zrobił Robert Biedroń.

Do wpisu lidera Wiosny odniósł się Patryk Jaki. „Bezczelność to mało powiedziane” – skomentował Jaki.

Wśród przedstawionych na konwencji założycielskiej Wiosny postulatów znalazła się m.in. propozycja wprowadzenia możliwości aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży.

Oficjalne dane na temat liczby dozwolonych prawem aborcji ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub zagrożenie jego życia dokonanych podaje Ministerstwo Zdrowia. W 2017 r. to aż 1035.

20-latka z zespołem Downa została ambasadorką znanej firmy kosmetycznej

20-letnia modelka z zespołem Downa została twarzą firmy kosmetycznej Benefit Cosmetics w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia z kampanii od kilku dni...

zobacz więcej

Według danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w 2017 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 1061 dozwolonych prawem aborcji. W 22 przypadkach ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, zaś aż w 1035 przypadkach badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ponadto z tego samego powodu dokonano czterech aborcji w szpitalach publicznych nadzorowanych przez MSWiA.

Ustawa z 1993 r. pozwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt czy kazirodztwo).

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

źródło:
Zobacz więcej