RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Policjanci odnaleźli barokowe zabytki. Zginęły w niejasnych okolicznościach

Zachodniopomorscy policjanci odnaleźli barokowe rzeźby, zaginione w nieznanych okolicznościach w latach 60. z kościoła pw. św. Floriana w Jesionowie. Według rejestrów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie już w 1993 r. w kościele stwierdzono brak dziewięciu cennych zabytków, w tym czterech rzeźb barokowych, dwóch obrazów, dwóch kielichów i pateny.

Bezczelna kradzież w moskiewskiej galerii sztuki [WIDEO]

Ponadstuletni obraz Archipa Kuindżego wart 12 milionów rubli (około 160 tys. euro) skradziono z Galerii Tretiakowskiej. Złodziej w ogóle się nie...

zobacz więcej

W lutym 2019 r. do koordynatora ds. zabytków KWP w Szczecinie zwrócił się proboszcz parafii w Jesionowie, gm. Przelewice, z prośbą o pomoc w ustaleniu losów zaginionych zabytków z kościoła w Jesionowie.

Koordynator ds. Zabytków KWP w Szczecinie zapoznał się z dokumentacja parafialną i konserwatorską, po czym dotarł do proboszczów pracujących w parafii Jesionowo w XX w.

Jeden z byłych proboszczów przypomniał sobie, że 30 lat temu kilka rzeźb widział na strychu pomieszczeń dawnej plebanii. Policjant udał się wówczas do plebanii w Jesionowie. Strych w końcu lat 90. odcięto od budynku plebanii, a wejścia zaizolowano pianką montażową. Wraz z proboszczem i dzielnicowym z KP w Lipianach przeszukano dwukondygnacyjny strych i w skrytce pod bocznymi schodami odnaleziono trzy barokowe rzeźby.

10 lat w zakładzie psychiatrycznym za kradzież roweru. Sąd Najwyższy uchylił decyzję

Postanowienie sądu rejonowego o umieszczeniu mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym w związku ze sprawą kradzieży roweru rażąco naruszyło reguły...

zobacz więcej

Okazało się, że dwie z nich to poszukiwane XVIII-wieczne rzeźby aniołów, zaginione w latach 1962-93. Rzeźby wykonane są z polichromowanego drewna, mniejszy anioł liczy 120 cm wysokości, rzeźba anioła chrzcielnego liczy 140 cm. Odnaleziono również inną XVIII wieczną dużą rzeźbę Chrystusa, jednak nie figuruje ona ani w bazie utraconych dzieł sztuki ani w dokumentacji konserwatorskiej.

Rzeźby pozostaną w parafii w Jesionowie. Policja i proboszcz wciąż poszukują pozostałych zabytków z kościoła św. Floriana, w tym cennego obrazu olejnego na desce przedstawiającego scenę ukrzyżowania z XVII w. i obraz z przestawieniem Ostatniej Wieczerzy, pochodzących prawdopodobnie z rozebranego protestanckiego ołtarza z terenu gm. Przelewice.

źródło:
Zobacz więcej