Raport

Epidemia koronawirusa

Prawie połowa Polaków cierpi na alergie. Epidemia z roku na rok narasta

40 proc. naszego społeczeństwa ma alergiczny nieżyt nosa (fot. Shutterstock/ Elizaveta Galitckaia)

Niemal połowa Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie. 40 proc. naszego społeczeństwa ma alergiczny nieżyt nosa, 10 proc. astmę, a 20 proc. dzieci objawy skórne wywołane alergią. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie alergii i jej leczenie.

Uwaga, alergicy. Pyłki roślin atakują

Stosuj leki przeciwhistaminowe, śpij przy zamkniętym oknie, po spacerze weź kąpiel i zmień ubrania – oto, co radzą eksperci alergikom uczulonym na...

zobacz więcej

Jak podkreślali uczestnicy debaty w Warszawie pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, epidemia tych chorób z roku na rok narasta.

Prof. Piotr Kuna wskazał, że na rozwój chorób alergicznych ma wpływ wiele różnorodnych elementów: oprócz predyspozycji genetycznej ogromne znaczenie ma środowisko i obecne w nim alergeny, takie jak pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego, bakterie, wirusy, a także zanieczyszczenia powietrza, w tym pył zawieszony PM 2,5, ozon, tlenki azotu i tlenki siarki.

Rozwojowi alergii sprzyjają też różnego rodzaju infekcje i nieodpowiednia dieta.

Prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego profesor Marek Kulus dodał, że bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie alergii i jej leczenie.

Pozwala to na skuteczne kontrolowanie objawów choroby, aby nie dopuścić do tzw. marszu alergicznego, czyli groźnych powikłań i rozwoju kolejnych schorzeń alergicznych.

Alergie, chociaż w większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu, ze względu na uciążliwe objawy znacznie obniżają jakość życia pacjentów.

źródło:
Zobacz więcej