Najstarsza Europejka skończyła 116 lat. „Nigdy żadnego wina i papierosa”

Maria Giuseppa Robucci jest drugą najstarszą osobą na świecie (fot. TT/l'Histoire du jour)

116 lat skończyła najstarsza kobieta w Europie, Włoszka Maria Giuseppa Robucci. Razem z nią świętowała cała jej rodzinna miejscowość Poggio Imperiale w Apulii.

116-letnia Japonka rekordzistką. Popołudniami powtarza matematykę

116-letnia Japonka Kane Tanaka z Fukuoki, największego miasta wyspy Kiusiu, została uznana w sobotę przez Księgę rekordów Guinnessa za najstarszą...

zobacz więcej

Superstulatka urodziła się 20 marca 1903 r., gdy papieżem był Leon XIII. Jest drugą najstarszą osobą na świecie, po Japonce Kane Tanaka, urodzonej 2 stycznia 1903 r.

Robucci, nazywana „babcią całych Włoch”, jest trzecią najdłużej żyjącą osobą, jaka urodziła się w tym kraju. Należy do niej też inny rekord – jest najstarszym burmistrzem w Italii. W 2012 r., gdy miała 109 lat, otrzymała tytuł honorowego burmistrza Poggio Imperiale, gdzie spędziła większość swego życia, pracując w gospodarstwie rolnym i w barze.

W czasie uroczystych obchodów 116. urodzin przypominano wielokrotnie słowa jubilatki, która pytana niedawno o sekret długowieczności odparła: „Jeść mało i zdrowo, nigdy nawet kieliszka wina i nigdy żadnego papierosa”.

Kobieta z Apulii urodziła pięcioro dzieci. Ma dziewięcioro wnuków i 16 prawnuków.

W bardzo sędziwym wieku, 111 i 114 lat przeszła pomyślnie dwie operacje.źródło:

Zobacz więcej