RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Irakijczycy zamieszkają w polskich domach

Wkrótce do Barzan trafią kolejne domy modułowe (fot. PCPM)
Wkrótce do Barzan trafią kolejne domy modułowe (fot. PCPM)

Kilkuset Irakijczyków wróciło w ostatnich dniach do swojego dawnego miejsca zamieszkania. Dostali oni nowe, tymczasowe domy modułowe. Wszystko dzięki pomocy jednej z polskich organizacji ze środków rządowych.

Jazydzi dziękują Polsce za pomoc

Hazem Tahsin, syn przywódcy społeczności jazydów, podziękował polskim władzom za wsparcie projektu Fundacji Orla Straż, która pomaga jego...

zobacz więcej

Ponad 400 modułowych domów trafiło właśnie do miejscowości Barzan, niedaleko granicy z Syrią. W najbliższych dniach na miejsce zostanie dostarczonych 100 kolejnych domów. Wszystko zorganizowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Dzięki temu mieszkańcy miejscowości, którzy w ostatnich latach uciekali przed wojną, mogą wrócić do swojego regionu i zacząć prace nad odbudową stałych domów.

Miejscowość Barzan przez lata była położona na linii frontu walk między kurdyjskimi bojownikami a islamistami z Państwa Islamskiego. To właśnie od tego rejonu zaczął się pochód fanatyków, którzy pięć lat temu utworzyli tzw. kalifat. Setki mieszkańców uciekły z Barzan w obawie przed przemocą.

Państwo Islamskie w Iraku zostało już całkowicie pokonane, ale wielu mieszkańców nie mogło wrócić do Barzan, bo ich domy zostały zniszczone w czasie walk. Ci, którzy mimo wszystko zdecydowali się wrócić, przez pierwsze miesiące mieszkali w miejscowej szkole. Irackie władze twierdzą, że dzięki podarowanym przez PCPM prowizorycznym domom liczba powracających Irakijczyków w ostatnich dniach znacznie się zwiększyła.

Projekt dostarczenia domów dla uchodźców został sfinansowany dzięki pieniądzom polskiego rządu.

źródło:
Zobacz więcej