RAPORT

Kampania 2020

Nowa Zelandia ogranicza sprzedaż broni

Zakaz sprzedaży obejmie m.in. karabiny półautomatyczne i szturmowe (fot. Pexels)

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła zakaz sprzedaży karabinów półautomatycznych i szturmowych oraz magazynków do nich o dużej pojemności. To reakcja władz na niedawną masakrę w dwóch meczetach w mieście Christchurch, w wyniku której zginęło 50 osób.

Nowa Zelandia: Wzrosła liczba ofiar zamachów w Christchurch

Do 50 wzrosła liczba zabitych w piątkowych atakach na dwa meczety w mieście Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii – poinformowała w niedzielę...

zobacz więcej

Nowe przepisy mają być uchwalone do 11 kwietnia. – Po sześciu dniach od ataku w Christchurch ogłaszamy zakaz w Nowej Zelandii wszelkich karabinów półautomatycznych typu wojskowego i karabinów szturmowych – oświadczyła Ardern.

– Zakaz dotyczy również akcesoriów do tej broni umożliwiających polepszenie jej parametrów, a także magazynków do nich o dużej pojemności – dodała.

Premier wyjaśniła, że zakaz obowiązywać będzie w okresie przejściowym do uchwalenia nowych przepisów. Zakup wymienionych typów broni będzie możliwy jedynie za zgodą policji.

Ardern ogłosiła też program odkupywania zakazanych typów broni od ich właścicieli. – Będzie on kosztować od 100 do 200 mln dolarów, ale to jest cena, którą musimy zapłacić, aby zapewnić bezpieczeństwo naszych społeczności – podkreśliła.

Premier sprecyzowała, że w nowych przepisach przewidziano pewne wyjątki dla farmerów i myśliwych. – Głęboko wierzę, że zdecydowana większość prawowitych właścicieli broni w Nowej Zelandii zrozumie, że te posunięcia leżą w narodowym interesie i je zaakceptuje – dodała.źródło:

Zobacz więcej