Etaty zamiast działalności gospodarczej. „Efekt dobrej koniunktury”

Wielu przedsiębiorców rezygnuje z własnego biznesu na rzecz dość łatwego do zdobycia etatu w obcej firmie (fot. Pexels)

Niemal 383 tys. firm z zawieszoną działalnością znajdowało się na koniec grudnia w rejestrze podmiotów gospodarki REGON – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. To wzrost aż o 51,9 tys. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Analitycy: 500 Plus i świadczenia dla emerytów zwiększą tempo wzrostu gospodarki

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozy tempa wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,0 proc. z 3,8 proc. w grudniu, a na 2020 r. do 3,5 proc. z...

zobacz więcej

– Ten wzrost to przede wszystkim efekt dobrej koniunktury gospodarczej, która sprawiła, że rejestrowane bezrobocie spadło do najniższego poziomu od 1990 r. Przedsiębiorstwa tworzą mnóstwo nowych miejsc pracy, które trudno zapełnić w związku ze starzeniem się społeczeństwa – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

W opinii eksperta w tej sytuacji część przedsiębiorców zrezygnowała z własnego biznesu na rzecz dość łatwego do zdobycia etatu w obcej firmie, ponieważ daje on pewny i regularny dochód. Dziennik zwraca uwagę, że własna, drobna działalność czasem tego nie zapewnia i jej prowadzenie wiąże się z ryzykiem.

– Niektóre firmy zawiesiły działalność, bo nie były w stanie przy silnej konkurencji udźwignąć kosztów związanych np. z oczekiwanymi przez pracowników podwyżkami wynagrodzeń – twierdzi Bujak.źródło:
Zobacz więcej