Sankcje uderzają w Iran. Kraj szuka sposobów wyjścia z kryzysu

Hasan Rowhani jest jednocześnie prezydentem i szefem rządu (fot. PAP/EPA/Iranian Presidential Office / HANDOUT)

Przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Mohammad Ali Chamenei i prezydent, a zarazem szef rządu Hasan Rowhani zapowiedzieli walkę z inflacją, ustabilizowanie kursu narodowej waluty i tworzenie nowych miejsc pracy mimo sankcji USA. Przywódcy irańscy podkreślili, że kryzys jest podsycany i pogłębiany przez amerykańskie sankcje.

Iran pokazał światu nowy pocisk dalekiego zasięgu

Władze Iranu zaprezentowały w sobotę nowy pocisk manewrujący o zasięgu 1300 km – poinformowała w sobotę irańska telewizja państwowa. Teheran...

zobacz więcej

Ajatollah Ali Chamenei utrzymywał w przemówieniu, że Islamska Republika Iranu skutecznie zwalczała skutki amerykańskich sankcji. Wezwał rząd do wzmożenia działań mających na celu wzrost produkcji w celu przeciwstawienia się „nasilającym się wrogim naciskom”.

– W obliczu ostrych i bezprecedensowych sankcji ze strony Ameryki i Europy naród irański wykazał silną i zdecydowaną reakcję, zarówno w dziedzinie politycznej jak i gospodarczej – powiedział Chamenei. Przyznał jednak, że główny problem, przed jakim stoi Iran, to gospodarka, „częściowo wynikający ze złego zarządzania”.

Prezydent Iranu w oddzielnym przemówieniu, wygłoszonym zaraz po wystąpieniu ajatollaha, bronił swojego dorobku na stanowisku głowy państwa i oświadczył, że problemy gospodarcze spowodowane są głównie przez sankcje USA.

Zapowiedział, że w rozpoczynającym się nowym roku muzułmańskim działania rządu „skupiać się będą na kontroli inflacji, zrównoważeniu rynku walutowego oraz rozwijaniu przyjaźni z sąsiednimi państwami”. Rowhani wezwał partie i ugrupowania polityczne do zaprzestania wzajemnych walk i zjednoczenia się przeciwko „wrogom zewnętrznym”.

Stany Zjednoczone wznowiły sankcje przeciwko Iranowi po tym, jak prezydent Donald Trump postanowił w maju zeszłego roku wycofać się z zawartego w 2015 r. porozumienia nuklearnego z Iranem wynegocjowanemu z udziałem pozostałych mocarstw zachodnich. Trump argumentował, że sankcje nie zapobiegały wzrostowi wpływów Teheranu w regionie i nie hamowały jego programu rakietowego.

Sankcje osłabiły walutę Iranu – rial i doprowadziły do znaczącego wzrostu inflacji. Francja, Niemcy i Wielka Brytania, które postanowiły nadal przestrzegać porozumienia z Iranem, rozpoczęły w styczniu wymianę handlową z tym krajem nie opartą na dolarze.

źródło:

Zobacz więcej