„Czujni niczym orzeł, szybcy jak błyskawica”. Premier chwali żołnierzy GROM

Premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak z żołnierzami GROM (fot. KPRM)

Czujni niczym orzeł, szybcy jak błyskawica, zstępują jak grom z jasnego nieba – w ten sposób żołnierzy jednostki GROM opisuje w specjalnym materiale filmowym premier Mateusz Morawiecki. Premier wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem odwiedził tę elitarną jednostkę.

Komandos GROM-u jak wiewiórka w przestworzach. Zobacz ekstremalne wideo

„Czym w wolnych chwilach zajmuje się operator JW GROM?” – pytają wojskowi na swoim profilu na Facebooku i publikują wideo z zapisem jego...

zobacz więcej

Krótka relacja z wizyty premiera i ministra obrony znalazła się na stronach KPRM. Politycy uczestniczyli m.in. w pokazach dynamicznych operacji HRO (Hostage Rescue Operation) i w prezentacji broni palnej na torze taktycznym. Morawiecki odwiedził także salę tradycji; złożył kwiaty pod pomnikiem Braterstwa Broni Cichociemnych Spadochroniarzy AK i Żołnierzy JW GROM.

Na Twitterze kancelarii premiera zamieszczono 90-sekundowy film, w którym szef rządu przypomina tradycję i podkreśla profesjonalizm żołnierzy GROM.

– Jednostka Wojskowa 2305 to elita polskiej armii. Komandosi GROM kontynuują tradycję legendarnych „Cichociemnych”, żołnierzy Armii Krajowej przerzucanych do okupowanej Polski w czasie II wojny światowej. Współcześnie polscy „specjalni” budzą respekt na całym świecie. Gdziekolwiek polscy obywatele byliby zagrożeni, jest siła, która się o nich upomni – wskazał w spocie premier.

– Czujni niczym orzeł, szybcy jak błyskawica, potrafią znaleźć się w dowolnym miejscu i są gotowi do prowadzenia działań w każdych warunkach – na ziemi, w wodzie, w powietrzu, zstępują jak grom z jasnego nieba – podkreślił.

Morawiecki przypomniał także, że żołnierze GROM wciąż się doskonalą, zdobywają nowe doświadczenia, często tysiące kilometrów od domu.

– Ich umiejętności są najlepszym gwarantem bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Szkolą się, by zwyciężać – dodał premier. Zwrócił również uwagę, że członkowie GROM korzystają z najnowocześniejszego sprzętu, a system ich szkolenia jest nieustannie modyfikowany w odpowiedzi na bieżące zagrożenia międzynarodowe.

– Skutecznie zwalczają terroryzm, stanowią kluczowe ogniwo bezpieczeństwa narodowego państwa. Ich służba to siła i honor Polski – zaznaczył.

Niezwykła akcja żołnierzy GROM

zobacz więcej

– Żołnierze, Polacy wam ufają, bo wiedzą, że podołacie każdemu zadanie. Jesteście naszą dumą i chlubą narodową. Tobie, ojczyzno – podkreślił szef rządu.

Tworzenie Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego GROM rozpoczęto w 1990 r., wykorzystując najlepsze doświadczenia zagraniczne, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Decyzję o zorganizowaniu oddziału podjął rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Oficjalnie pod nazwą GROM jednostka została powołana do życia 13 lipca 1990 r. Następnie, bez rozgłosu, rozpoczęto nabór odpowiednich osób, przede wszystkim spośród tych, którzy mieli już za sobą doświadczenie w służbie w jednostkach specjalnych.

13 września 1990 r. oficjalnie objął obowiązki Dowódcy JW GROM objął ppłk Sławomir Petelicki. Dwa lata później GROM osiągnęła gotowość bojową. W 1995 r. jednostce nadano imię Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Jednostka Wojskowa 2305 uczestniczyła w operacjach typu policyjnego i wojskowego na Haiti, Bałkanach (kilkakrotnie), Zatoce Perskiej, Iraku, Afganistanie.

źródło:

Zobacz więcej