Ziobro: TSUE uniemożliwiało odpowiadanie przedstawicielowi Polski

– Mimo że prokurator Tomasz Szafrański zgłaszał chęć odpowiedzi na pytania TSUE, był pozbawiany takiej możliwości. (...) Sąd powinien cieszyć się, że chce on udzielić odpowiedzi, tymczasem takie odpowiedzi były uniemożliwiane – mówił w TVP Info Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości komentował rozprawę TSUE ws. pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego. Jak dodawał Ziobro, głosu udzielano innemu przedstawicielowi państwa państwa, który nie był specjalistą w tej dziedzinie.

Rzecznik TSUE ogłosi opinię w sprawie pytań prejudycjalnych trzy dni przed wyborami do PE

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE ogłosi opinię w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego trzy dni przed wyborami do...

zobacz więcej

– Sąd w Luksemburgu, który ma ogromną władzę i wpływy, uniemożliwia bezpośrednią relację telewizyjną z tego, co tam się dzieje. W Polsce można obserwować relacje z rozprawy, natomiast tam, kiedy sprawa dotyczy rzeczy abstrakcyjnych, relacji między całymi państwami, nie wolno relacjonować tego rodzaju informacji. Czy to jest transparentne? Czy to jest zgodne z zasadami kontroli władzy przez obywateli UE, którzy powinni mieć prawo kontrolować taki sąd – pytał Ziobro.

Jak dodawał, „ktoś ich pozbawia takiej możliwości, pytanie dlaczego. Może po to właśnie, by przewodniczący sądu mógł zachowywać się w sposób tak arogancki jak wczoraj miało to miejsce poprzez niedopuszczenie naszego przedstawiciela do złożenia wniosku o odroczenie rozprawy i wręcz grożenie mu odebraniem prawa zabrania głosu, jeśli będzie ponawiał ten wniosek”.

Zdaniem Ziobry stało się tak być może dlatego, że prokurator Szafrański sprawnie radził sobie w trakcie rozprawy. Jak dodał, jako ekspert w obszarze wymiaru sprawiedliwości, Szafrański był doskonale przygotowany do uczestnictwa w rozprawie.

– Mimo, że prokurator Szafrański zgłaszał chęć odpowiedzi na pytania TSUE, był pozbawiany takiej możliwości. – To daje do myślenia – czy chodzi o prawo, czy może o coś innego – dodał.

Rozprawa ws. pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, dotyczących m.in. niezależności KRS, odbyła się 19 marca w TSUE w Luksemburgu. Według polskich władz KRS jest niezależna. Przedstawiciele sędziów negatywnie zaopiniowanych przez KRS kwestionują jej niezależność.

źródło:
Zobacz więcej