RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk: UE może zgodzić się na krótkie opóźnienie brexitu, ale pod warunkiem

Reagowaliśmy z cierpliwością i życzliwością na liczne zwroty akcji – tłumaczył Donald Tusk (fot. Olivier Hoslet/Pool via REUTERS)

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że możliwe jest krótkie wydłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jednak postawił warunek: pozytywny wynik głosowania nad porozumieniem rozwodowym w Izbie Gmin.

„Brexit może być szansą dla polskich portów”

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ocenił, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może stanowić szansę...

zobacz więcej

Tusk wydał w Brukseli oświadczenie w sprawie brexitu po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się do niego z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej do 30 czerwca. Jak powiedział, otrzymał list od May i rozmawiał też z nią telefonicznie.

– W świetle konsultacji, które odbyłem w ciągu ostatnich dni, wierzę, że możliwe jest krótkie wydłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jednak warunkowo w oparciu o pozytywny wynik głosowania nad porozumieniem rozwodowym w Izbie Gmin – poinformował.

Dodał jednak, że otwartą kwestią pozostaje okres takiego przedłużenia. – Propozycja premier May w sprawie przedłużenia do 30 czerwca, która ma swoje zalety, tworzy pytania natury prawnej i politycznej – wskazał szef Rady Europejskiej.

Przed tym terminem mają się odbyć wybory do Parlamentu Europejskiego, jednak następna kadencja rozpoczyna się dopiero 2 lipca.

Theresa May wykluczyła udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreśliła, że „nie wierzy, aby było to w czyimkolwiek interesie”.

Jak powiedział Donald Tusk, kwestię przedłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE unijni liderzy przedyskutują na szczycie, który zaczyna się 21 marca. Dodał, że na ten moment nie przewiduje zwołania dodatkowego, specjalnego szczytu unijnego poświęconego brexitowi, jednak go nie wykluczył.

Minister nazwała kota „Brexit”. „Miauczy, żeby wyjść, ale nie wychodzi”

Miauczy każdego ranka, by go wypuszczono na zewnątrz, a potem odmawia wyjścia, gdy drzwi się otworzą – taki kapryśny jest kot francuskiej minister...

zobacz więcej

– Jeśli przywódcy przyjmą moje rekomendacje i jeśli odbędzie się pozytywne głosowanie w Izbie Gmin w przyszłym tygodniu, możemy sfinalizować i sformalizować decyzje o przedłużeniu w procedurze pisemnej. Jednakże jeśli będzie taka potrzeba, nie będę wahał się, by zaprosić członków Rady Europejskiej na spotkanie w przyszłym tygodniu – zaznaczył.

– Nawet jeśli nadzieja na ostateczny sukces może wydawać się słaba, a nawet iluzoryczna, chociaż zmęczenie brexitem jest coraz bardziej widoczne i uzasadnione – nie możemy zrezygnować z poszukiwania do ostatniej chwili pozytywnego rozwiązania, oczywiście bez renegocjowania umowy o wyjściu – ocenił Donald Tusk.

– Reagowaliśmy z cierpliwością i życzliwością na liczne zwroty akcji i jestem przekonany, że również teraz nie zabraknie nam tej samej cierpliwości i dobrej woli w tym najbardziej krytycznym momencie tego procesu – podsumował przewodniczący Rady Europejskiej.

W razie braku jakichkolwiek ustaleń - przyjęcia porozumienia z UE lub przedłużenia procesu wyjścia z Unii - niezależnie od przyjętej w ubiegłym tygodniu opinii politycznej Izby Gmin przeciwko wyjściu z UE bez umowy Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.

źródło:

Zobacz więcej