
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że możliwe jest krótkie wydłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jednak postawił warunek: pozytywny wynik głosowania nad porozumieniem rozwodowym w Izbie Gmin.
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ocenił, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może stanowić szansę...
zobacz więcej
Tusk wydał w Brukseli oświadczenie w sprawie brexitu po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się do niego z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej do 30 czerwca. Jak powiedział, otrzymał list od May i rozmawiał też z nią telefonicznie.
– W świetle konsultacji, które odbyłem w ciągu ostatnich dni, wierzę, że możliwe jest krótkie wydłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jednak warunkowo w oparciu o pozytywny wynik głosowania nad porozumieniem rozwodowym w Izbie Gmin – poinformował.
Dodał jednak, że otwartą kwestią pozostaje okres takiego przedłużenia. – Propozycja premier May w sprawie przedłużenia do 30 czerwca, która ma swoje zalety, tworzy pytania natury prawnej i politycznej – wskazał szef Rady Europejskiej.
Przed tym terminem mają się odbyć wybory do Parlamentu Europejskiego, jednak następna kadencja rozpoczyna się dopiero 2 lipca.
Miauczy każdego ranka, by go wypuszczono na zewnątrz, a potem odmawia wyjścia, gdy drzwi się otworzą – taki kapryśny jest kot francuskiej minister...
zobacz więcej
– Jeśli przywódcy przyjmą moje rekomendacje i jeśli odbędzie się pozytywne głosowanie w Izbie Gmin w przyszłym tygodniu, możemy sfinalizować i sformalizować decyzje o przedłużeniu w procedurze pisemnej. Jednakże jeśli będzie taka potrzeba, nie będę wahał się, by zaprosić członków Rady Europejskiej na spotkanie w przyszłym tygodniu – zaznaczył.
– Nawet jeśli nadzieja na ostateczny sukces może wydawać się słaba, a nawet iluzoryczna, chociaż zmęczenie brexitem jest coraz bardziej widoczne i uzasadnione – nie możemy zrezygnować z poszukiwania do ostatniej chwili pozytywnego rozwiązania, oczywiście bez renegocjowania umowy o wyjściu – ocenił Donald Tusk.
– Reagowaliśmy z cierpliwością i życzliwością na liczne zwroty akcji i jestem przekonany, że również teraz nie zabraknie nam tej samej cierpliwości i dobrej woli w tym najbardziej krytycznym momencie tego procesu – podsumował przewodniczący Rady Europejskiej.
W razie braku jakichkolwiek ustaleń - przyjęcia porozumienia z UE lub przedłużenia procesu wyjścia z Unii - niezależnie od przyjętej w ubiegłym tygodniu opinii politycznej Izby Gmin przeciwko wyjściu z UE bez umowy Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca.