RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump: ISIS w Syrii zniknie dziś w nocy

Prezydent USA pokazał dziennikarzom mapy z zaznaczonym kurczącym się obszarem zajmowanym przez IS (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Prezydent USA pokazał dziennikarzom mapy z zaznaczonym kurczącym się obszarem zajmowanym przez IS (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że Państwo Islamskie „zniknie do nocy”. Przyniósł też dziennikarzom kilka map, na których pokazał jak bardzo zmniejszył się obszar zajmowany przez terrorystów w Syrii od czasu jego wyboru na stanowiska w 2016 r.

Kolejna klęska ISIS. To ostatnie dni Państwa Islamskiego w Syrii

Kolejna grupa partyzantów z ISIS poddała się i uciekła z oblężonego terytorium w rejonie Baghouz w Syrii. To ostatnie miejsce w tym kraju...

zobacz więcej

Trump rozwinął mapy – wydrukowane na tej samej stronie – w odpowiedzi na pytanie, czy zmieniłby swoją politykę w Syrii. Na mapach widać, jak w ostatnich latach skurczył się obszar zajmowany przez Państwo Islamskie, oznaczony tam kolorem czerwonym.

– Kiedy to przejąłem, był tam bałagan – powiedział Trump.

Gdy wskazywał na jedną z map, przedstawiającą obecność ISIS w Syrii, powiedział: „Nie ma czerwieni. Właściwie to jest małe miejsce, które zniknie dziś wieczorem”.

W trakcie konferencji Trump powtórzył również zapewnienie, że wycofa żołnierzy amerykańskich z Syrii i Afganistanu. Dodał jednak, że dwie grupy po 200 żołnierzy pozostaną w Syrii, stacjonując w różnych częściach kraju.

Popieranym przez USA siły syryjskiej opozycji oddało się w ostatnich dniach kilkuset bojowników IS. Zwycięstwo stanowiło duże osiągnięcie, ale nie ostateczną wygraną z fundamentalistami islamskimi w Baghouz, ostatniej wiosce będącej w ich rękach.

źródło:
Zobacz więcej